Od poloviny června bobtná pohraniční konflikt dvou zemí vyzbrojených nukleárními zbraněmi. Není to zdaleka poprvé, ale tentokrát to vypadá nejhrozivěji za posledních více než třicet let. Řetěz akcí a protiakcí odstartovala Čína, když začala zvětšovat nedlážděnou silnici na sporné části hranice s Bhútánem. Osmitisícová armáda nevelkého království by vůči mocnému sousedovi neobstála, jenže ochrannou ruku nad Bhútánem drží Indie.

Dnes proti sobě u komunikace stojí jen několik stovek vojáků, za nimi se však neustále hromadí posily budující opevnění plné výzbroje a munice pro případ, že spor přeroste v přímý ozbrojený konflikt. Pod vrcholky Himálaje tak nyní ozbrojené síly obou asijských mocností v průsmyku Doka od sebe odděluje pouhých pár set metrů.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru