Těžko říct, kdy přesně se to stalo, ale politici se od jisté doby proměnili v baviče. Přesněji řečeno v entertainery, což nutně není totéž; tedy v lidi, kteří baví ostatní nejenom tím, že vyprávějí vtipy, ale hlavně tím, jak dokážou pracovat s náladou publika, které je stejně náladové jako jeden každý z nás.

Bavičská podstata politika vychází z proměny společností ve společnosti spektáklu; v jeho centru vidíme mediální jeviště, v jejichž reflektorech se odehrává život, nemá-li zůstat zapomenut a neviděn. Předvádivost se zaryla pod kůži moderních společností natolik, že zcela předělala celé obory, vědou počínaje a intimním soukromím konče. Politika je jednou z obětí tohoto procesu, ovšem obětí z nejviditelnějších, a tudíž v jistém smyslu obětí preferovanou, neboť co vidíme ve velkém na politice, to můžeme v malém studovat jinde.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru