Není to ani měsíc, kdy lidovci ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka vyzvali hnutí Starostové a nezávislí, aby jeho zástupci kandidovali pod hlavičkou KDU-ČSL. Fakticky se tímto okamžikem začala rozpadat koalice obou politických subjektů. Týden poté Starostové zveřejnili rozhodnutí, že voleb se hnutí zúčastní samostatně. Sebevědomí a odvaha Starostům nechyběly, odhodlání razantně zasáhnout do volebního klání se zdálo být přímo úměrné ublíženosti z výzvy lidoveckého expartnera. Dva dny po oznámení samostatné kandidatury rozjeli kampaň. To byl konec července, Petra Gazdíka nahradil v pozici lídra Jan Farský.

Dnes však Starostové musí předložit vlastní kandidátky a ukazují se jejich personální slabiny. Představit nové logo je věc poměrně jednoduchá, horší je obsadit kandidátní listiny kvalitními lidmi, kteří by byli schopni oslovit voliče celorepublikovými tématy. A tak začali Starostové hledat. Devízou měla být bohatá síť komunálních a krajských politiků, z nichž si budou moci vybírat. Ale drhne to. Vzpomeňme na často opakovanou Gazdíkovu větu, že voliči se pro volbu Starostů rozhodují, až když vědí, že jejich starosta či soused kandiduje. To je přece důvod k tomu představit kandidáty co nejdříve a snažit se zlomit prokletí nemilosrdných předvolebních průzkumů, v nichž STAN získává dvě až tři procenta. Jenže ty jsme ještě neznali ani včera. Pouhý den před uzávěrkou kandidátek jsme se dozvěděli jen jména volebních lídrů v jednotlivých krajích, z nichž většina jsou regionální politici.

V článku se dále dozvíte

  • Den před uzávěrkou volebních kandidátek nebylo známé, kdo se vlastně bude za Starosty a nezávislé ucházet o hlasy voličů.
  • Hnutí do poslední chvíle usilovně hledalo známé osobnosti, kterých se jim ve vlastních řadách nedostává.
  • Tak se ale prokletí nemilosrdných předvolebních průzkumů zlomit nedá.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru