Dvaatřicetiletá Heather Heyerová se vydala protestovat do ulic amerického Charlottesvillu proti shromáždění neonacistů a rasistů. Jeden z nich nasedl do svého auta, najel v rychlosti do její skupiny a zavraždil ji, zatímco devatenáct dalších zranil − stalo se tak za bílého dne, na ulici, v dnešní Americe.

Prezident Trump ostře odsoudil rasismus i extremisty, kteří mají na svědomí útok v Charlottesville

Smrt pobouřila celé Spojené státy a svět vůbec. Až potud by to bylo jen tuze odporné a smutné, kdyby ovšem nenastala zvláštní věc. Americký prezident Donald Trump se chová, jako by příslušníky Kukluxklanu a podobné typy, z nichž někteří při srazu v Charlottesvillu mávali také prapory s hákovými kříži, považoval za svoje lidi. On, jenž proslul tím, jak hbitě dokáže reagovat na kdejakou prkotinu nebo kdekomu hned jedovatě, ba nestydatě nadávat, odsoudil vraždu Heather Heyerové pouze ve velmi obecných, a tím pádem vlastně krotkých větách.

Takže tiskový odbor Bílého domu a různí představitelé americké vlády museli přes víkend vysvětlovat, že jeho slova nejsou žádným "lavírováním", jistěže prý zahrnují právě i Kukluxklan a vůbec všechny v Charlottesvillu shromážděné rasisty různých proveniencí, k nimž patřil i ten vrah. Trump sám, což je důležité vědět, to však neřekl, ani na svém oblíbeném Twitteru se tak nevyjádřil. Jistě lze říct, že tak možná ještě učiní, ale škoda už je napáchána. Američtí náckové si jeho mlčení zajisté budou vysvětlovat jako výraz nepřímého uznání − prostě že díky Trumpovi už nejsou žádnými vyděděnci.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru