Dvaatřicetiletá Heather Heyerová se vydala protestovat do ulic amerického Charlottesvillu proti shromáždění neonacistů a rasistů. Jeden z nich nasedl do svého auta, najel v rychlosti do její skupiny a zavraždil ji, zatímco devatenáct dalších zranil − stalo se tak za bílého dne, na ulici, v dnešní Americe.

Prezident Trump ostře odsoudil rasismus i extremisty, kteří mají na svědomí útok v Charlottesville

Smrt pobouřila celé Spojené státy a svět vůbec. Až potud by to bylo jen tuze odporné a smutné, kdyby ovšem nenastala zvláštní věc. Americký prezident Donald Trump se chová, jako by příslušníky Kukluxklanu a podobné typy, z nichž někteří při srazu v Charlottesvillu mávali také prapory s hákovými kříži, považoval za svoje lidi. On, jenž proslul tím, jak hbitě dokáže reagovat na kdejakou prkotinu nebo kdekomu hned jedovatě, ba nestydatě nadávat, odsoudil vraždu Heather Heyerové pouze ve velmi obecných, a tím pádem vlastně krotkých větách.

Takže tiskový odbor Bílého domu a různí představitelé americké vlády museli přes víkend vysvětlovat, že jeho slova nejsou žádným "lavírováním", jistěže prý zahrnují právě i Kukluxklan a vůbec všechny v Charlottesvillu shromážděné rasisty různých proveniencí, k nimž patřil i ten vrah. Trump sám, což je důležité vědět, to však neřekl, ani na svém oblíbeném Twitteru se tak nevyjádřil. Jistě lze říct, že tak možná ještě učiní, ale škoda už je napáchána. Američtí náckové si jeho mlčení zajisté budou vysvětlovat jako výraz nepřímého uznání − prostě že díky Trumpovi už nejsou žádnými vyděděnci.

V článku se dále dozvíte

  • Na útok neonacisty v americké Virginii reagoval Trump nezvykle pozdě, příliš obecně a vlastně velmi krotce.
  • Škoda je napáchána, neonacisté si teď mohou myslet, že vlastně nejsou úplnými vyděděnci.
  • Otázkou je, proč to vlastně Trump udělal.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.