Pákistánská dívka s národní vlajkou slavila včera společně se zástupy svých spoluobčanů na různých místech země sedmdesáté výročí nezávislosti. V zásadě podobný svátek, doprovozený i obdobnými scénami, oslavovala také sousední Indie, neboť oba státy vznikly ve své dnešní podobě 14. srpna 1947, v den, kdy skončila britská koloniální vláda. Zatímco dnes se slaví, tehdy se tento den v polovině srpna stal tragickým pro statisíce lidí. Ze strachu z diskriminace masivně prchali z jedné země do druhé a stali se terčem pogromů a systematického znásilňování. Vztahy mezi Indií, kde se většina obyvatel hlásí k hinduismu, a Pákistánem s převahou muslimů jsou dodnes i z tohoto důvodu napjaté

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru