Automobilový průmysl prochází revolucí. Tradiční vozy spalující benzin a naftu jsou nahrazovány hybridy nebo elektromobily. Například Francie a Velká Británie podporují tyto změny natolik, že plánují od roku 2040 zcela zakázat prodej vozů poháněných pouze benzinem nebo naftou. Změna struktury poptávky po autech se projeví i na trhu s komoditami.

Elektrovozy obsahují asi třikrát více mědi než tradiční vozidla. Větší množství mědi je zapotřebí i pro výstavbu dobíjecích stanic. Jen letos se tak cena mědi zvýšila o 14 procent. Vyšší zájem kupců zaznamenají rovněž lithium, kobalt a mangan, jež se používají v lithium-iontových bateriích. Cena kobaltu letos vzrostla už o 70 procent, přičemž loni si připsala 37 procent. Dále podle agentury Bloomberg do roku 2030 stoupne poptávka po grafitu z 13 tisíc na 852 tisíc tun ročně a zájem o nikl vzroste z pěti tisíc na 327 tisíc tun ročně.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?