Běžný účet platební bilance, který zachycuje všechny ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v červnu ve schodku 14,5 miliardy korun. Výsledky tak zaostaly za očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti na červen odhadovali třímiliardový deficit, po květnovém schodku 2,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem je pak letošní výsledek o 2,8 miliardy horší.

Bilance skončila v červnu ve schodku i přesto, že český vývoz zboží a služeb převýšil dovozy o téměř 34 miliard. "Zátěží byl zejména odliv dividend ve výši 40,4 miliardy korun," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. I přes vysoké červnové číslo zatím podle Zeisela není celkový objem zisků, který firmy v Česku letos poslaly svým matkám do zahraničí, velký. Odliv dividend tak pokračuje ještě v letních měsících. Za celý loňský rok si zahraniční vlastníci z Česka stáhli na dividendách rekordních 289 miliard korun, o 62,5 miliardy korun více než v roce 2015.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.