Až do čtvrtka se zdálo, že Andrej Babiš směřuje bez větších potíží k suverénnímu vítězství v říjnových volbách do sněmovny. Náhle se ale ocitl před těžkou překážkou.

Zpráva, že policie chce stíhat šéfa hnutí ANO a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka kvůli dotacím pro Farmu Čapí hnízdo, zasahuje Babiše na jednom z nejcitlivějších míst a bezpochyby ovlivní gradující kampaň.

Dva a půl měsíce před volbami je to mimořádná situace. Od listopadu 1989 se nestalo, aby jasný aspirant na premiérskou funkci šel do boje o hlasy voličů s obviněním z trestného činu. Babiš zatím obviněn nebyl, po jeho případném zbavení poslanecké imunity by se tak ale stalo.

Z vyjádření politiků ostatních stran vyplývá, že sněmovna Babiše a Faltýnka s největší pravděpodobností imunity zbaví. Oba sice budou moci do sněmovny kandidovat, a získat tak imunitu znovu, samotné vyšetřování to ale nezastaví. Lze očekávat, že policie o jejich vydání po volbách požádá znovu.

Oprávněnost finanční podpory pro rekreační usedlost na Benešovsku navíc vyšetřuje kromě české policie i speciální úřad Evropské komise OLAF. Jeho závěry zatím nejsou známy.

Kauza Čapí hnízdo

Případ navenek vypadá celkem prostě. Agrofert, který Babiš v té době ovládal, převedl zkraje roku 2008 akcie firmy, která farmu vlastnila, na neznámé majitele kvůli tomu, aby měl projekt nárok na získání podpory z fondů Evropské unie pro malé a střední podniky. Pokud by Čapí hnízdo dál patřilo do skupiny Agrofert, na padesátimilionovou dotaci by nemělo nárok.

Připravované obvinění Faltýnka pak zřejmě souvisí právě s tím, že v době majetkových změn byl ve vedení firmy, jíž farma patřila.

Politologové nepochybují, že trestní stíhání volby poznamená. "Voliči zatím vždy stáli na straně Andreje Babiše, ale doposud nikdy do toho nezasáhla policie. A to může volby ovlivnit," řekl politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. "Může se ukázat, že Andrej Babiš nemá tu auru bojovníka proti korupci, ale že se do toho nějakým způsobem sám zaplétá," podotkl Pavel Šaradín z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Babiš se podobně jako dosud snaží bránit slovy o účelových útocích tradičních politických stran. Nynější žádost policie o jeho vydání dává do souvislosti s blížícími se volbami. "Vůbec mě to nepřekvapuje. Čekal jsem, že mě budou chtít před volbami dostat na čemkoli. Je to politický boj, nic jiného," uvedl na svém profilu na Facebooku.

Odborníci ale upozorňují, že proklamace o zkorumpovaném systému tentokrát nemusí zapůsobit. "Aktéři se k tomu budou muset nějak postavit, budou muset vysvětlit, proč o ně policie má zájem," uvedl politolog Švec. Záleží i na tom, jak k věci přistoupí političtí konkurenti a zda umožní Babišovi kauzu vysvětlit, dodal.

Právě kvůli farmě u Olbramovic se Babiš už loni dostal do úzkých.

Když se proti němu objevilo trestní oznámení, z kauzy se rázem stalo politické téma.

Vrcholem byla Babišova parlamentní řeč v březnu 2016, v níž měl před poslanci odpovědět na otázky kolem majetkových převodů farmy. Předvedl ale spíš sérii emotivních výpadů proti všem domnělým nepřátelům.

Ani tehdy, ani potom přitom nedokázal věcně vyvrátit pochybnosti, že celá operace se změnou vlastníků nebyla účelová.

Šéf ANO loni ve sněmovně prohlásil, že farmu převedl na své dospělé děti a bratra své současné manželky Moniky, kterou si nedávno bral právě na Čapím hnízdě.

Situaci si ale sám zkomplikoval, když na jednu stranu dříve opakovaně tvrdil, že pravého vlastníka Čapího hnízda nezná, a zároveň se už jako ministr financí nechal dokumentárními filmaři natočit, jak hostům na farmě vykládá, že Čapí hnízdo je "nejlepší projekt, co kdy vymyslel".

Nyní se Babiš ocitá nejen pod tlakem politické konkurence, která v průzkumech zaostává za ANO a jíž policejní vyšetřování nyní dává vítanou munici. Až do letošního března morální kodex ANO své členy zavazoval, aby při trestním stíhání rezignovali na volený mandát a hnutí opustili. Pak ale ANO tato pravidla změnilo: nově kodex odchod člena požaduje tehdy, pokud je obžalován za trestný čin spojený s výkonem veřejné funkce. To se tedy kauzy Čapí hnízdo podle všeho netýká, protože v době vlastnických změn Babiš ani Faltýnek ještě v politice nepůsobili.

Působí až kuriózně, že politická kariéra jednoho z nejbohatších lidí v zemi se možná zkomplikuje kvůli machinacím pro získání dotace 50 milionů korun. Roční zisk Agrofertu se pohybuje v miliardách a samotný předseda ANO si v posledních letech vydělává výrazně přes 100 milionů za rok. Nic na tom nemění ani fakt, že Babiš pod tlakem nového zákona o střetu zájmů zkraje roku převedl Agrofert na svěřenský fond, takže jej nyní formálně nevlastní.

Kauza Čapí hnízdo