Ošuntělá přízemní budova na jednom z ostravských sídlišť rozhodně nebudí dojem, že tu vzniká něco výjimečného. Právě tady ale dvě desítky švadlen kompletují pro značku Dara Bags stále oblíbenější kabelky. Firma by se brzy mohla stěhovat. "Jsme tu v nájmu, vlastní budova by nás posunula dál. Momentálně hledám vhodný pozemek," říká Darina Ermisová, která za Dara Bags stojí.

Po porodu druhého dítěte se před pár dny znovu zapojila do řízení firmy. Když byla před devíti lety na mateřské se svým prvním dítětem, příběh úspěšné značky českých kabelek začal.

"Pracovala jsem jako manažerka. Z práce jsem odešla kvůli rizikovému těhotenství na mateřskou dřív a nevěděla co s časem. Pro dítě, které jsem čekala, jsem na starém šicím stroji ušila kapsáře a také tašku, kterou jsem si vzala na oslavu narozenin. Taška se líbila několika kamarádkám a všechny ji chtěly taky, tak jsem ji pro ně ušila," vzpomíná Ermisová.

Krátce nato objevila prodejní portál Fler.cz, kde čeští tvůrci a nezávislí umělci nabízejí své rukodělné výrobky, a začala prodávat přes něj. "Holky kolem mě pořád říkají, že na mateřské nemají čas si ani umýt vlasy, jen pečují o dítě. Já to tak nevidím. Na mateřské se dá stihnout spousta věcí," prohlašuje žena, která s Dara Bags získala ocenění HN Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2015.

Po třech letech doma se synem se už Ermisová do své původní práce nevrátila a pokračovala raději se šitím. "V začátcích jsem měla špatně nastavené ceny. Byl to spíš koníček než podnikání. Když jsem si ale řekla, že do toho půjdu naplno, musela jsem začít pořádně. Abych si mohla dovolit sklad a měla z čeho uživit zaměstnance," vysvětluje. Z portálu Fler.cz se brzy přesunula na vlastní e-shop a otevřela i kamennou prodejnu v Praze.

Kabelky teď stojí od několika set korun do tří tisíc za kus. "Je to taková střední třída," hodnotí Ermisová. Loni už její značka Dara Bags dosáhla tržeb 20 milionů korun, denně se v ostravské dílně vyrobí v průměru sto ručně zkompletovaných kabelek. "Nemáme to jako pásovou výrobu, každý kus dělá jen jedna švadlena, některý kus má hotový v řádu minut, něco trvá až šest hodin," upozorňuje Ermisová.

V nabídce teď má kolem osmi tisíc různých kabelek. Liší se kombinací modelů, velikostí, použitých materiálů, vzorů a barev. Látky a koženku nakupuje firma převážně ve Spojených státech, Ermisová si je ale stále více navrhuje sama. Z původních kabelek se postupně rozšiřuje sortiment na peněženky, klíčenky či tašky na kočárky.

Kromě záměru vybudovat nové sídlo firmy se chce Ermisová se svojí značkou dostat i do světa. "Zatím prodáváme na Slovensku. Zkoušeli jsme proniknout do Polska, ale tam se naše výrobky nelíbí. Polky mají radši zdobnější věci, zlaté klipsny, kování a podobně," vypráví podnikatelka a dodává, že takovým směrem své modely posouvat nechce.

Měla prý už spoustu nabídek od lidí, kteří se chtěli stát distributory značky ve Švédsku, v Nizozemsku a několika dalších evropských zemích. "Všichni ale měli představu, že z nich za půl roku budou milionáři. Aby to tak bylo, museli bychom vyrábět s mnohem nižšími náklady, a to bychom to nemohli dělat v Česku," říká.

Dara Bags je zatím značkou jen pro dámy a zřejmě to tak ještě nějaký čas zůstane. "Máme ale i jednoho kolegu. O pražskou prodejnu se nám stará František Kopáček," říká s úsměvem Ermisová.

jarvis_598ca8ad498e27acf78318bd.jpeg
Pod značkou Dara Bags jsou k dostání kabelky různých velikostí, tvarů, barev a vzorů. Majitelka značky Darina Ermisová zaměstnává v ostravské výrobě dvě desítky švadlen.
Foto: HN – Jiří Zerzoň
jarvis_598ca8ad498e27acf78318c1.jpeg
Pod značkou Dara Bags jsou k dostání kabelky různých velikostí, tvarů, barev a vzorů. Majitelka značky Darina Ermisová zaměstnává v ostravské výrobě dvě desítky švadlen.
Foto: HN – Jiří Zerzoň