Pod svícnem bývá největší tma, říká se. Paradoxně to platí i pro výrobce světel Trevos, který se potýkal s krádeží své vlastní identity. Neznámí pachatelé dokázali pomocí falešných dokumentů obalamutit rejstříkový soud, který turnovskou firmu přepsal na nastrčeného neexistujícího bílého koně, aniž by si na něj "posvítil", tedy si ho řádně prověřil.

Kromě drzosti lapkům stačil úředně ověřený zápis ze smyšleného jednání valné hromady Trevosu, který soudu oznamoval změnu majitelů. Ti praví se o virtuální krádeži své firmy dozvěděli až dodatečně ze soudní obsílky. Fyzicky jim podnik sice nikdo nezcizil, ale chod firmy to zkomplikovalo.

Ukrást firmy je v Česku snadné. Pirátským převzetím má zamezit přísnější zákon

Jde o ukázku klasického zločinu na pomezí dvou světů: digitálního a reálného. A to, že se to může stát, je cena, kterou platíme za pohodlí internetu. Díky digitalizaci veřejně dostupných rejstříků lze snadno zjistit vlastnické poměry takřka všech právnických osob či jednotlivců.

Odtud je jen krůček k výrobě falzifikátů listin všeho druhu. K zapsání nových majitelů kterékoliv firmy v obchodním rejstříku je třeba "překonat" pouze příslušného soudce, respektive věřit, že si nebude zjišťovat žádné další informace.

Zdá se, že možnosti, jak se ochránit proti podobným případům, mohou být jen dvě: zrušení úředních listin v tištěné podobě a jejich zabezpečená digitalizace, nebo zrušení on-line vstupu do veřejných rejstříků.

V případě plné digitalizace zůstane otázkou, jak bude probíhat bezpečné ověření toho, je-li podání k rejstříkovému soudu oprávněné a podává-li jej osoba, která tak činit opravdu může. Lze něco takového zajistit proti hackerským útokům? Zcela a neprůstřelně nejspíš nikoliv.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru