Pod svícnem bývá největší tma, říká se. Paradoxně to platí i pro výrobce světel Trevos, který se potýkal s krádeží své vlastní identity. Neznámí pachatelé dokázali pomocí falešných dokumentů obalamutit rejstříkový soud, který turnovskou firmu přepsal na nastrčeného neexistujícího bílého koně, aniž by si na něj "posvítil", tedy si ho řádně prověřil.

Kromě drzosti lapkům stačil úředně ověřený zápis ze smyšleného jednání valné hromady Trevosu, který soudu oznamoval změnu majitelů. Ti praví se o virtuální krádeži své firmy dozvěděli až dodatečně ze soudní obsílky. Fyzicky jim podnik sice nikdo nezcizil, ale chod firmy to zkomplikovalo.

Ukrást firmy je v Česku snadné. Pirátským převzetím má zamezit přísnější zákon

Jde o ukázku klasického zločinu na pomezí dvou světů: digitálního a reálného. A to, že se to může stát, je cena, kterou platíme za pohodlí internetu. Díky digitalizaci veřejně dostupných rejstříků lze snadno zjistit vlastnické poměry takřka všech právnických osob či jednotlivců.

Odtud je jen krůček k výrobě falzifikátů listin všeho druhu. K zapsání nových majitelů kterékoliv firmy v obchodním rejstříku je třeba "překonat" pouze příslušného soudce, respektive věřit, že si nebude zjišťovat žádné další informace.

Zdá se, že možnosti, jak se ochránit proti podobným případům, mohou být jen dvě: zrušení úředních listin v tištěné podobě a jejich zabezpečená digitalizace, nebo zrušení on-line vstupu do veřejných rejstříků.

V případě plné digitalizace zůstane otázkou, jak bude probíhat bezpečné ověření toho, je-li podání k rejstříkovému soudu oprávněné a podává-li jej osoba, která tak činit opravdu může. Lze něco takového zajistit proti hackerským útokům? Zcela a neprůstřelně nejspíš nikoliv.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru