Blíží se dvacáté výročí okamžiku, kdy v Paříži vyhasl život lady Diany. Sdělovací prostředky se předhánějí v nových dokumentech o jejím životě, smrti a odkazu.

Jakkoli celoplanetární mediální posedlost britskou královskou rodinou považuji dlouhodobě za zcela neadekvátní, pozornost věnovaná důsledkům náhlého skonu populární princezny mi přijde zcela namístě.

Smrt krásné ženy, která v roce 1997 už striktně vzato ke královské rodině nepatřila (už neměla používat titul Her Royal Highness, Její královská Výsost), byla zlomová v dopadu na samotnou královskou rodinu, potažmo v úskalí správného mediálního zacházení s tímto typem tragédie. Byla to taky jedna velká lekce, jak s opticky velmi stabilní společností dokáže zacloumat pořádná dávka emocí.

V článku se dále dozvíte

  • O Britech je všeobecně známo, že si na nějaké kolektivní truchlení, a vůbec na ukazování emocí, moc nepotrpí.
  • V případě Dianina skonu ale jako by pomyslný korek potlačovaných citů vyletěl z natlakované lahve.
  • A nakonec přerostl v nakažlivý pocit vzpoury proti establishmentu.
  • Letos jsme se této specificky britské formy populismu dočkali znovu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru