Nová situace si vyžádala netypická řešení. Kvůli zavlečenému africkému moru prasat, který od června trápí okolí Zlína, se stát dohodl se čtyřmi farmami, že nebudou zhruba na 115 hektarech sklízet úrodu. A slíbil jim za to kompenzace. Plodiny na polích mezi Zlínem a Holešovicemi mají posloužit jako potrava pro divočáky − měly by je přimět, aby se drželi v regionu a nemigrovali jinam a tím nešířili epidemii moru.

"Dobrovolně jsme se zdrželi velké části úrody, jde většinou o řepku, kukuřici a pšenici. Dohodnutá cena se blížila tomu, co bychom utržili při normální sklizni, a dokonce jsme to po měsíci jednání upravovali níže, vzhledem k velkému suchu a nižším výnosům," říká Petr Slovák, jednatel firmy Agrodelta Štípa. Dohromady mají čtyři zemědělské podniky ze Zlínska − kromě Agrodelty i Družstvo Zádveřice, Fytos a Plemenářské služby − dostat zhruba 3,5 milionu korun. Dohoda je dobrovolná, protože ministerstvo zemědělství ani Státní veterinární správa nemají pravomoc ze zákona zakázat úrodu sklízet.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru