Centrální banka nedokáže bubliny předvídat, v jejích silách je jen uklízet poté, co bublina praskne, tvrdil Alan Greenspan. Muži, který řídil americkou měnovou politiku od Reagana až po druhý mandát Bushe mladšího, se tento přístup na přelomu tisíciletí docela osvědčil. Tehdy se konec internetové bubliny neprojevil finanční nestabilitou a ekonomika klesala jen krátkodobě. Jiné zkušenosti přinesla Velká recese, s níž už se musel potýkat Greenspanův nástupce. Kolaps tamního realitního trhu zasáhl finanční systém těžce a následky, které dopadly na celý svět, máme dosud v živé paměti.

makléři: poptávka po hypotékách spíše vzroste

Přístup k bublinám se proto změnil. Centrální banky ostřížím zrakem sledují růst cen nemovitostí, nasazují proti němu všechny dostupné páky a usilují o to, aby získaly nové, ještě delší a mocnější. ČNB není výjimkou, naopak je v tomto tažení mezi nejaktivnějšími. Zda ale dokáže bublinu poznat, a ještě přispět k tomu, aby se poklidně vyfoukla, je otázka.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru