Hlavním nástrojem jsou pro nás úrokové sazby, prohlásil včera šéf centrální banky Jiří Rusnok chvilku poté, co ohlásil, že pro první zvýšení sazeb po devíti a půl letech hlasovalo všech šest přítomných centrálních bankéřů. Éra ovlivňování ekonomiky pevně stanoveným měnovým kurzem, kterou si Česko užívalo (kdo cítí potřebu, nechť si ke slovu před závorkou dopíše uvozovky) od konce roku 2013, už je několik měsíců minulostí, takže takové vyjádření je zdánlivě banální. Ne však v českých podmínkách.

Od České národní banky jsme totiž roky poslouchali, že až intervence skončí, koruna neposílí. Nebo málo. A kdyby náhodou poskočila o hodně, bude vždy připravena zasáhnout, koruny na to má. Vtip byl v tom, že nikdy neupřesnila, kde leží její hranice. Nyní už s jistotou víme, že 26 korun za euro, tedy zhruba čtyřprocentní posílení oproti intervenční hladině, bankéře nerozhází. Jinak by včera sazby nezvedli a nepotvrdili tak, že koruna má potenciál k dalšímu růstu.

V článku se dále dozvíte

  • Koruna po zvednutí sazeb na hodinu a čtvrt prorazila hladinu 26 Kč/euro, ale Rusnok ji poslal zpět.
  • Stačila k tomu zmínka o tom, jaké ohledy musí ČNB brát na eurozónu.
  • Další zvýšení sazeb je tak ve hvězdách. Přes to, že teoreticky máme samostatnou měnu a na všech nezávislou centrální banku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru