Malá obec zhruba o devadesáti obyvatelích se musela dovolat k Nejvyššímu správnímu soudu, aby se domohla něčeho, čemu zřejmě z nedostatku fantazie říkáme "zdravý rozum". V kauze šlo o propadlou silnici, kterou zaplatila státní dotace. Oprava se povedla, čas i cenu dodavatel dodržel, přesto finanční úřad usoudil, že by vesnice měla být potrestána. A tak jí udělil pokutu, která byla stejně velká jako samotná dotace. Tři roky a několik soudů pak trvalo, než vesnice vysvětlila, že nic špatného neudělala, což ostatně předtím potvrdily i kontroly z ministerstva, které dotaci poskytlo. Jen "finančáku" to nestačilo.

Celá kauza ukazuje na to, jak zvrácený celý systém dotací a následných kontrol je. Legislativa, která určuje, jak má vypadat veřejné výběrové řízení, je extrémně složitá. Ministerstva, která dotace poskytují, si stanoví podmínky, ty jsou ale často jen velmi obecné. To by samo o sobě nevadilo. Naopak, svázat peníze extrémně přísnými pravidly obvykle znamená dotaci výrazně finančně zatížit, ne-li rovnou znemožnit. Problém je, že kromě ministerstev, jež dotace poskytují, je tady ještě spousta jiných úřadů, které jsou součástí celého dotačního procesu a jeho kontroly. A je jedno, jestli jde o antimonopolní úřad, Nejvyšší kontrolní úřad, nebo právě finanční úřad. A samozřejmě soudy, které pak řeší odvolání všech zúčastněných.

V článku se dále dozvíte

  • Malá obec se musela odvolat až k Nejvyššímu správnímu soudu, aby se vyhnula pokutě finančního úřadu.
  • Podmínky dotací jsou natolik složité, že jim nerozumí ani úřady, které je mají hlídat.
  • Kombinace složitého zákona a množství kontrolorů projekty výrazně prodražují.
  • Úspěch u NNS nezaručuje, že skončí buzerace v zájmu formalismu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru