Kulisy se proměnily, ne však podstata problému. Jako před dvěma lety Řecko, letos je to Itálie, na niž doléhá největší břemeno uprchlické krize, zatímco ostatní evropské země myslí nejdříve na svou domácí košili než na společný kabát. Společné řešení se postupně snad i nalezne, ale v nejbližší době Itálie, kam míří lidé od jižních břehů Středomoří, zůstane jejich prvním cílem, a tedy i první zemí, která se s nimi bude vyrovnávat.

Jeden náznak změny tu je, červencová čísla jsou ve srovnání s těmi loňskými ve stejné době o polovinu nižší. Avšak součet prvních sedmi měsíců neukazuje pokles, ale naopak mírný vzestup. Nejvíce však zneklidňuje hlavní rozdíl ve srovnání s Řeckem. Tam se brzy ukázalo, že páka k ráznému zbrzdění přílivu uprchlíků leží v Ankaře. Poté už bylo otázkou času a vyjednávání, jaká bude cena za to, že turecká stráž se přestane dívat stranou pokaždé, když budou proplouvat čluny naložené uprchlíky, a začne konat svou povinnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru