S rodačkou ze Zlína se setkáváme uprostřed horkého a hektického dne − chystá se totiž na odlet do francouzské Nice, kde stráví čtyři dny. Na delší dovolenou Alice Kubíčková odlétá většinou až na podzim. Loni navštívila Kubu, letos plánuje trio Vietnam, Kambodža, Laos. "Volím země, které nejsou turisticky komerční. A Asijci jsou podle mě velmi milí a pohostinní lidé." V zajetí východních chutí se ostatně za chvíli ocitneme − restaurace Satuy na pražském Ovocném trhu se specializuje na ryby a steaky v asijském provedení.

"Byla jsem tu přednedávnem na doporučení přátel. Mám velmi ráda ryby a seafoodové věci, takže zdejší menu je pro mě ideální," pochvaluje si drobná černovláska. Konstatuji, že před měsícem jsem se konečně naučila jíst krevety. "To je v pořádku. K olivám, suchému vínu a darům moře si člověk musí najít cestu," uklidňuje mě moje společnice v tyrkysově modrých šatech, která musí svou stravu přizpůsobovat intoleranci laktózy a lepku.

Denní menu je v Satuy prostší, rozšířená nabídka jej střídá až v odpoledních hodinách, a tak marně hledáme předkrm. A jak nás vzápětí zklame i číšník, přes den podnik nabízí pouze hlavní chody. Alice Kubíčková volí rybu mořského vlka, ovšem bez bramborové kaše, jen s přílohou ze zelených salátových listů, kterou jí v kuchyni rádi na přání připraví. "Jak moc je thajské zelené kari pálivé?" ptám se podezíravě a obsluha mě ujišťuje, že bych měla přežít.

Nemám ráda korporáty. My se vzájemně známe, chodíme si na svatby, oslavy i na pivo.

Medicína s bublinkami

Očekávané jídlo doplňujeme ještě skleničkou prosecca. "To je medicína, kterou jsem se naučila pít během své stáže v Evropském parlamentu. V Bruselu všichni běžně pijí víno k obědu, je dobré na trávení a dává prostor chutím. Když si ho nedáte, jste pro okolí divná. V Česku je to přesně naopak a vypadáte jako alkoholik," srovnává advokátka, která v minulosti působila například v investiční skupině Penta.

Satuy

V okamžiku, kdy se na stole objeví pečivo s máslem a olivovým olejem, které Alice Kubíčková nemůže jíst, mi vypráví o kanceláři LP Legal, již založila před pěti lety. Dnes má pobočky také ve Zlíně, Liberci a Hradci Králové. "Chtěla bych ale zachovat rodinnou atmosféru. Nemám ráda korporáty. My se vzájemně známe, chodíme si na svatby, oslavy i na pivo. A jsme schopní si pomoct." Na principu solidarity s druhými stojí také její advokátní praxe, kterou se rozhodla posunout trochu lidštějším směrem. Jak říká, není totiž právnička, která by kráčela přes mrtvoly. "Je ve mně trochu Bati a věřím, že bych se měla vždy soustředit na konkrétního klienta v konkrétní situaci."

Satuy

Restaurace s letní zahrádkou a dočervena laděným interiérem nefunguje na Ovocném trhu v Praze ani dva měsíce. V porovnání s ulicemi rozpálenými letním sluníčkem je uvnitř vlídné klima i obsluha, jen je trochu poznat, že ještě není zcela "zaběhlá" – servis trochu vázne a na denním menu chybí předkrmy. Sesterskými podniky Satuy jsou francouzský Le terroir a česká restaurace inspirovaná severským stylem Bistrøt 104.

Založila proto také Komoru právní odpovědnosti, jíž je ředitelkou. "Rodiče ve mně vždy viděli lékařku. Já se snažím lidem pomáhat po svém," říká Alice Kubíčková. "Asi nejvíc mě ovlivnila praxe u PRK Partners, kde jsem se dostala k pracovnímu právu. To jsem na vysoké vůbec neměla ráda a dnes je z něj moje hlavní parketa."

Postupně se setkala i s problematikou šikany a diskriminace na pracovišti, které byla také v minulosti svědkem. "Tohle téma často přirovnávám k domácímu násilí. Všichni vědí, že se to děje, jen o tom nikdo nemluví." A to se nyní snaží změnit. "Nevěřila byste, kolik bezpráví se objevuje v armádě a policii. Přitom jsou to lidé, jejichž povoláním je chránit bezpečnost a spravedlnost."

Střídavá péče pro králíka

Ve své právnické praxi Alice Kubíčková občas narazí i na kuriózní situace. "Existuje spousta případů, při nichž mi zůstává rozum stát. Například ten, kdy na mě vlastní klientka zavolala zásahovku," líčí pobaveně. Jednalo se tenkrát o výpočet alimentů pro dospělou dceru. Ta se s otcem mimosoudně dohodla a její matka to nedokázala pochopit. "Přijela jsem do kanceláře a spatřila majáčky a čtyřčlenné komando." A tak se slovy, že nejšpinavější prádlo se pere v oblasti rodinného práva, konstatovala, že ho velmi ráda přenechává v kanceláři kolegům. Říká, že zpravidla se zde všechno řeší přes děti a poslední dobou jsou předmětem sporů také domácí zvířata. "Řešili jsme rozhodnutí o střídavé péči psů, koček i králíka."

Hlavní jídlo je na stole a s ním také přehled projektů, kterým se Alice Kubíčková v současnosti věnuje. Jedním z nich je inComp­liance, e­-learningové školení pro zaměstnance z různých oblastí práva, na kterém spolupracuje s vydavatelstvím Wolters Kluwer. S Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou zase podporuje začínající start­-upy. A jednou ročně se vydává do Nymburka, v němž se pravidelně pořádají Sportovní hry české advokacie. "To je nejlepší party všech advokátů. Sejdou se lidé z různých právních oblastí a mohou narovnat vztahy, které jsou kvůli byznysu občas vyhrocené. Beru si s sebou brusle a jezdím kolem Labe, tam je to kouzelné." Což já jako nymburský patriot mohu jen potvrdit.