A tak si říkám, jestli nám náhodou v té naší kotlině není dobře. Člověk může cestovat mnohem bohatšími zeměmi, a málokde uvidí tolik lidí po hospůdkách a nikde není pivo levnější než voda. To v Dánsku, kde jsem dospíval, bylo pivo v hospodě luxus i pro místní. První pivo, aby se neřeklo, i druhé, ale to třetí už lezlo hluboko do kapes. V našich zemích je důvodů nedat si další pivo mnoho, ale ten finanční mezi ně nepatří. Navíc ho umíme čepovat opravdu nejlépe na světě, ať jste kdekoli. Bez diskuse.

Nebo další fenomén, který se do HDP nezapočítává: počet chalup a zahrádek, které v naší překrásné zemi máme štědře rozesety k víkendovým a prázdninovým radostem. To též není nikde jinde na světě, aby země na naší úrovni měla tak bohaté občany, kteří si mohou dovolit vlastnit dvě rezidence. Více "sekundárních rezidencí" mají dle statistik jenom Švédové, ale ti jsou mnohem bohatší než my (a navíc mají šeredně drahé − a nevalné − pivo). Dokonce ani Finsko, o kterém se říká, že co Fin, to vlastní chalupa s jezerem, nemá tolik chaloupek jako my. U nás má nějakou formu chalupy snad každý − a kdo nemá, skoro aby se cítil sociálně znevýhodněný. Mít takovou chaloupku, kde je možné celoročně pohodlně bydlet, je jen pro velice bohaté obyvatele USA. Tam má "prázdninový domek" jen zhruba jedna ze třinácti rodin.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru