Když vidím tyhle lidský vraky, třesu se strachem před přízraky, že jednou ze mne bude taky důchodce, zpíval skoro před padesáti lety Karel Kryl. Nutno dodat, že od té doby se toho moc nezměnilo. Důchodci i nyní z 95 procent spoléhají na státní penzi, a ta není nijak uchvacující: podle údajů České správy sociálního zabezpečení dělá průměrný důchod "závratných" 11 807 korun. Milion dvě stě tisíc seniorů nedosáhne ani na tuto částku. Podle ČSSD, která prosadila zrušení druhého pilíře, jde "jen" o špatné nastavení parametrů, žádné změny potřeba nejsou, zdroje jsou, a když nejsou, tak se někde najdou.

Ostatní politici z koalice takové nadšení nejeví. Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL (zřejmě v rámci předvolební kampaně) prohlásil, že bylo chybou druhý pilíř zrušit a nic nového nenabídnout. Jeho recept daňových asignací (tedy odvedení části sociálního pojistného přímo na účet rodičů, prarodičů, dětí, matek dětí apod.) ovšem neřeší tristní stav důchodového účtu. Spíš z něj naopak vyvádí další peníze. Nutno dodat, že ani ostatní strany nemají nic přesvědčivého.

V článku se dále dozvíte

  • Poměr důchodů k příjmům je v Česku jeden z nejhorších v Evropě.
  • Zrušení druhého pilíře bez náhrady i podle vládních politiků s výjimkou ČSSD bylo chybou.
  • Nový recept ale nikdo nenabízí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru