Známý podnikatel Dalibor Dědek vůbec poprvé vstupuje do aktivní politiky. Rozhodl se kandidovat za Starosty a nezávislé. Vybral si je sám. Říká, že mu byli sympatičtí odvahou. Podle něj může hnutí ve volbách získat 20 procent hlasů, což by znamenalo dramatické zvýšení preferencí ze současných asi dvou procent. "Vždy jsem rád snil sny přiměřené úsilí, které tomu chci věnovat," uvádí Dědek. Hnutí mají pomoci osobnosti, které přivede na kandidátky STAN.

HN: Budete kandidovat?

Nemohu ostatním říkat "pojďte na kandidátku" a pak se z toho po anglicku vypařit. Jsem připravený přežít nepohodlí parlamentu. Objevím se v regionu, kde to bude potřeba a kde neseženeme jinou silnou osobnost. Spustili jsme webovou stránku hledameslusny.cz, kde ve správnou chvíli necháme lidi hlasovat on-line. Vlastně si volby tak trochu odehrajeme dopředu. Uvidíme, v jakém kraji jsme slabí, a tam půjdu já. V krajích si brousíme zuby na zisk 20 procent. Všichni mi proto říkají, že jsem blázen, ale já jsem vždy rád snil sny přiměřené úsilí, které tomu chci věnovat.

HN: Nyní sháníte na kandidátky Starostů nové osobnosti. Naznačil jste, že už vám někteří lidé účast slíbili. Z jakých jsou oborů?

Z byznysu. Jde o osobnosti, které se nevěnují jen podnikání, ale i nadacím a podobným projektům. Preferuji lidi, kteří mají větší záběr než jen rozjet stroj na peníze. Měli by prokázat, že mají společenské cítění a vnímají, že svět bude jen tak dobrý, jak dobrý si ho uděláme.

Dalibor Dědek

◼ Letos šedesátiletý podnikatel Dalibor Dědek založil technologickou společnost Jablotron v Jablonci nad Nisou krátce po sametové revoluci. Už od počátku se zabývala výrobou elektronického zabezpečení budov. Nejrůznější zařízení pro domy či automobily i dnes patří mezi nejvýznamnější části výroby.
◼ Firma se zabývá také inovacemi technologií, vymyslela například mobilní telefon pro seniory. Zařízení má velká tlačítka a je jednoduché, takže se starším lidem snáze ovládá. Podnik je známý i výrobou chůviček a monitorů dechu pro kojence.
◼ Pod značkou Jablotron vybudoval Dědek skupinu firem, vloni odprodal 40 procent akcií svému dlouholetému spolupracovníkovi Miroslavu Jarolímovi. Časopis Forbes odhadl Dědkův majetek na 4,9 miliardy korun.
◼ Navzdory majetku žije Dědek skromně. Jezdí například Škodou Yeti a po Jablonci nad Nisou, kde dlouho žil v panelovém domě, chodí zásadně bez ochranky.
◼ Podnikatel založil nadaci Neuron, která pomáhá rozvíjet vědu. Před pár lety koupil slavnou Prezidentskou chatu a okolní pozemky v Jizerských horách. Chatu opravil, takže dál slouží turistům. Praze nabídl nafukovací halu za 1,5 milionu korun, měla sloužit v zimě jako ubytování pro bezdomovce, avšak hlavní město pro ni nenašlo místo. Dědek poté podpořil vybudování kamenné ubytovny pro lidi bez domova.
◼ Do politiky se dosud nikdy aktivně nezapojil. V minulosti podporoval hnutí ANO Andreje Babiše, ale odmítl za něj letos kandidovat. Dal přednost hnutí Starostové a nezávislí. Také podpořil dvěma miliony korun prezidentskou kandidaturu akademika Jiřího Drahoše.

HN: Bál se někdo z nich, že by musel jako Andrej Babiš převádět firmy třeba do svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů?

Nechci nikoho z podnikatelů nebo živnostníků, kteří mají podstatné příjmy ze státního rozpočtu nebo státních zakázek, protože nejsou nezávislí. Sorry, ale jsou jiné subjekty, kde se mohou uplatnit.

HN: Jakou částkou STAN podpoříte?

V tuto chvíli jsme domluveni, že hnutí pošlu 10 milionů. Bude-li potřeba, tak jich pošlu víc.

HN: Proč jste odmítl kandidovat za ANO Andreje Babiše?

Andrej Babiš je hrozný sólista. Člověk, který má neuvěřitelnou energii a řadu věcí dokáže, ale lidsky si s ním nesednu.

HN: Jaký je váš vztah k prezidentským kandidátům Jiřímu Drahošovi a Miloši Zemanovi?

Podpořil jsem pana Drahoše i Marka Hilšera. Není mi proti mysli ani Michal Horáček. Je to podle mě člověk uvážlivý a tolerantní. O panu Zemanovi si ale myslím, že už by si zasloužil odpočinek.

HN: Vytýkáte Zemanovi něco? Předal vám vyznamenání…

To bylo největší dilema. Říkal jsem si, jestli to mám od Zemana přijmout. Pak jsem si uvědomil, že bych plivl do tváře těm, kdo mě nominovali. To se ve mně pralo. Zeman je první přímo zvolený prezident, a pokud nás ve světě znají jako národ švejků, tak jsme si nemohli zvolit lépe. Je inteligentní, ale vulgární a poťouchlý. Navzdory zdravotním problémům mu to ale neuvěřitelně myslí a v tom ho obdivuji. Na druhou stranu jsem měl několikrát možnost vidět ho zblízka, a pokud se nechce zabít, tak ať jde od toho. Lidé kolem něj ho za každou cenu někam povezou na invalidním vozíku, to je špatně. Tato země si zaslouží prezidenta, který nekrade pera, není narcis, není švejk a nedělá ostudu máváním holí na premiéra.

HN: Shodujete se se Starosty v programových věcech?

Byly tam věci, které jsem přeformuloval. Například v otázce uprchlíků. Měli strach, že nás lidé semelou, když budu hlásat, že se otevřeme uprchlíkům. Šlo i o elektronickou evidenci tržeb, chtěli ji zrušit. To jsem jim vymluvil. EET je dnes bičem na podnikatele i běžné občany. Ačkoliv mám osobní problém s Babišem, musím ocenit, že EET udělal dobře. Vybral technicky velmi silný stroj, na kterém to jede. V Portugalsku mě překvapilo, že mají systém osobních daňových čísel − při platbě čipnete nebo uvedete své daňové číslo a dopředu si můžete nastavit, že nechcete tisk účtenky. Ta se vám pak ukáže v registru, a pokud jste podnikatel, tak to jde do účetnictví, automaticky se odešle i do loterie. Přibrzdil bych teď s dalšími etapami, udělal několik technických vylepšení po vzoru Portugalska, která nebudou moc stát. Dá se z toho udělat krásný moderní nástroj, který budou lidé milovat, a ne nenávidět.

HN: Proč jsou podle vás dotace do byznysu špatné?

Byznys by měl státu vydělávat. Aby se stabilizoval a zvýšil příjem do státní pokladny a motivovalo to podnikatele k placení daní v Česku. Zrušil bych dotace pro podnikatele (vyjma stavby silnic), investiční a podobné programy. Místo toho bych zavedl model daňových prázdnin na růst. Jestliže firma meziročně naroste třeba o 20 procent, tak z této pětiny neplatí žádné daně nebo jen pět procent.

HN: Tím si u řady podnikatelů popularitu nezískáte…

Nepotřebuji podporu těch, kdo žijí z dotací. Nikdo z nás ji nepotřebuje. Máme spoustu firem, které nežijí z dotací, a ty je třeba ukázat. Jako jeden z doprovodných projektů chci zřídit oficiální pořadí společností, kde se ukáže, jaký má podnik příjem na hlavu, jaký generuje výsledek do státního rozpočtu a podobně. Měl by to být žebříček jejich přínosnosti. Také by se ukázaly společnosti, které jedou z dotací. Když se dotace odečtou, bude vidět jejich přínos. Konkrétně tím narážím na kauzu Agrofert. A ještě bych systém opepřil tím, že nejlepším podnikům úřady vyřídí žádosti prioritně, aby bylo vidět, že si jich stát váží.

HN: Souhlasí s vámi Starostové?

S lidmi ve vedení jsem se na tom shodl, jinak bych tu nebyl.