Nejlepším zrcadlem je jazyk. V jeho pohybech, přesunech a zlomech se přesně odráží to, co se děje s námi jako s jednotlivci i se společnostmi. Nic se v něm neodehrává jen tak. Každá móda či anomálie odkazuje na nějakou podstatnější, mimojazykovou příčinu, jest příznakem něčeho zásadnějšího, než je jen zdánlivě náhodná a nezávazná hra slov a jejich vazeb.

Ne, nebudu probírat oblíbené pronikání angličtiny do jazyků světa, jehož příčinou není jen anglosaská nadvláda ve vědě, politice a pop kultuře, ale i tendence ke stručnosti, zjednodušení a zkratce, v čemž je angličtina jako neohebný jazyk možná překvapivě "ohebnější" než jazyky jiné. Půjde o prostší množení slova "kapitál", které nahrazuje i dříve poměrně hojně užívaný výraz "člověk".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru