Nejlepším zrcadlem je jazyk. V jeho pohybech, přesunech a zlomech se přesně odráží to, co se děje s námi jako s jednotlivci i se společnostmi. Nic se v něm neodehrává jen tak. Každá móda či anomálie odkazuje na nějakou podstatnější, mimojazykovou příčinu, jest příznakem něčeho zásadnějšího, než je jen zdánlivě náhodná a nezávazná hra slov a jejich vazeb.

Ne, nebudu probírat oblíbené pronikání angličtiny do jazyků světa, jehož příčinou není jen anglosaská nadvláda ve vědě, politice a pop kultuře, ale i tendence ke stručnosti, zjednodušení a zkratce, v čemž je angličtina jako neohebný jazyk možná překvapivě "ohebnější" než jazyky jiné. Půjde o prostší množení slova "kapitál", které nahrazuje i dříve poměrně hojně užívaný výraz "člověk".

V článku se dále dozvíte

  • Kapitalismus dosáhl vrcholu: všichni jsme dnes kapitálem, který rozvíjíme dluhem.
  • Pěkně to popisuje Zygmunt Bauman, když problém kapitalizace lidského světa vykresluje na milostných vztazích.
  • Ty jsou brány jako tržní investice či nákup akcií, které se mohou zhodnotit, ale které také mohou prudce klesnout, až dojde k bankrotu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.