Ze všech chyb, kterých se Donald Trump za více než půlrok v úřadě prezidenta Spojených států dopustil, byla jedna největší a má na svědomí, že fungování jeho administrativy čas od času připomíná žert. Personální šéf Bílého domu, do tohoto týdne Reince Priebus, od pondělka John Kelly, nedostal od Trumpa možnost dělat svou práci. Ta spočívá ve dvou úkolech: řídit efektivně denní agendu prezidenta a tok informací mířící k němu a mít svrchovanou personální pravomoc nad všemi lidmi pracujícími v Bílém domě, včetně prezidentových poradců.
Trump velmi důsledně podrazil nohy svého personálního šéfa na obou frontách. Hned na začátku stanovil, že poradci jako Steve Bannon nebudou podřízenými Priebuse, ale budou se zodpovídat přímo prezidentovi. Jako poslední se minulý týden k tomuto privilegiu přihlásil Anthony Scaramucci, šéf komunikace Bílého domu, který ve funkci vydržel deset dní. Jeho jepičí život je přímým důsledkem faktu, že nováček ve funkci John Kelly si stanovil coby podmínku, že personální otázky zůstanou jeho nezpochybňovanou doménou. Zatímco je tedy možné aspoň načas žít v naději, že veškerý personál Bílého domu, dokonce včetně Trumpovy dcery a zetě, se bude v pracovních záležitostech zodpovídat Kellymu, oprávněně velká pochybnost panuje v tom, zda ho Trump nechá řídit i sebe sama, rozumějme svůj denní program, resp. pracovní návyky.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru