Deskové hry tuzemské firmy Czech Games Edition vyhrávají ceny na mezinárodních festivalech a světová komunita si je v žebříčcích cení na nejvyšších postech. V době, kdy se za úspěch deskové hry pro zkušené hráče považuje 20 tisíc prodaných kusů, čeští vývojáři dokázali svou hru Krycí jména (anglicky Codenames) prodat od roku 2015 dvěma milionům zákazníků. A i proto se o populární hru začaly zajímat třeba Disney a jeho divize Marvel.

Hra Krycí jména je zasazena do světa špionů a může ji hrát až osm hráčů najednou. Jedna seance pak trvá zhruba půl hodiny. Cílem je skryté agenty kontaktovat pomocí nápověd, které dává jeden z hráčů.

Svět špionů z Krycích jmen chce teď Disney lehce přepracovat a zasadit do světa svých animovaných filmů. To udělá specializovaná firma, na kterou budou čeští vývojáři dohlížet. "Občas je potřeba u licencovaných her pravidla upravit, aby seděla do jiného světa. Ve variantě pro studio Disney budou pravidla přístupnější pro děti," popisuje šéf společnosti Petr Murmak. Úpravy pravidel budou i u verze hry ze světa superhrdinských komiksů od Marvelu. Nové verze by měly ve Spojených státech vyjít tento měsíc.

2 miliony

kusů Krycích jmen se celosvětově prodalo od data vydání.

92 tisíc

unikátních deskových her je zaznamenáno v databázi Board Game Geek.

Deskové hry na tabletech

Murmak nevylučuje, že by se v budoucnu mohla u Krycích jmen objevit i digitální verze. Tým Czech Games Edition sice sídlí v Praze, jeho součástí je však i brněnský tým, který se specializuje na převádění deskových her do digitálního prostoru. To se podařilo například s hrou Galaxy Trucker, která vyšla pro tablety. Hráči z jednotlivých dílů skládají vesmírnou loď a snaží se proletět nebezpečnou zónou ve vesmíru. "Prodali jsme 150 tisíc kopií. Je to mnohem více, než jsme čekali. Vývoj byl ale delší a dražší, než jsme si mysleli," říká Murmak.

Nevěří však, že by tablety mohly klasické stolní hry v nejbližších letech úplně nahradit. "Lidi mají rádi trojrozměrné figurky a utrácejí za ně hodně peněz," tvrdí. Moderní technologie do světa figurek a kostek přesto začaly pomalu zasahovat. Jsou hry, kdy se používají i mobilní aplikace. "Už jsme podobnou hru udělali. Jmenuje se Alchymisté. Lidé z dvou surovin smíchají lektvar a aplikace ukáže, jaké účinky má," uvádí příklad Murmak. Díky tomu je každá partie unikátní.

Aby se dalo deskovými hrami v Česku uživit, musí se firmy soustředit na světový trh a vyvíjet tituly v angličtině. Pak se shánějí v určité zemi vydavatelé, kterým se nápad a design prodá. Oni ho pak vyrobí a lokalizují. Před třemi roky se firma Czech Games Edition rozhodla prodávat i v USA. "Máme tam svého člověka, sklad a jezdíme na speciální akce, kde deskovky ukazujeme. Když do USA přišla Krycí jména, tak jsme zšestinásobili počet vyrobených her za rok," popisuje Murmak.

Desítky tisíc deskovek

Deskové hry mají po celém světě mnoho příznivců. Vznikají kluby, které hráče sdružují a pořádají turnaje. Světová databáze Board Game Geek registrovala přes 92 tisíc unikátních deskových her. Ty může komunita hodnotit a komentovat. Mezi nejvíce populárními hrami je zařazena hra Pandemic, kde hráči bojují proti šíření smrtelné nemoci. Druhá nejlépe hodnocená je česká hra od Czech Games Edition s názvem Příběh civilizace. Tu nyní Murmak a jeho tým převádí také do digitální verze pro tablety a chytré telefony. Elektronická mutace má podle českých vývojářů vyjít v nejbližších měsících.