Případ libereckého soudce Zbránka, který na internetu publikoval satirické články dehonestující migranty a pracovníky neziskových organizací, odstartoval na české poměry bezprecedentní debatu o chování soudců. Ta se už promítá i do etických pravidel, která svazují soudcovský stav. Soudcovská unie shrnula první závěry do šestice bodů, které vymezují mantinely chování soudců na sociální síti. A novinkám nejspíš není zdaleka konec.

Unie soudců chce v reakci na kauzy z poslední doby pracovat se svým etickým kodexem více než kdy dřív. Měnit by se neměl. Její prezidentka Daniela Zemanová ale plánuje, že se k němu budou vydávat komentáře. "Chystáme se na webových stránkách zveřejňovat všechny případy, kterými se bude zabývat etický soud, aby se zvyšovalo povědomí jak soudců, tak společnosti, kde jsou hranice etického chování soudce v běžném životě," říká Zemanová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Problémy s chováním některých soudců odstartovaly na české poměry bezprecedentní debatu.
  • Ta se už promítá i do etických pravidel, která svazují soudcovský stav.
  • Kultivaci soudcovské etiky by pak mohla prospět i nejvyšší rada soudnictví, po jejímž vzniku soudci volají a která má podporu už i ve vládních kruzích.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.