Ačkoliv některé suroviny a plodiny jako například rýže a oves letos vykázaly dvouciferný procentuální nárůst ceny, trh jako celek od začátku roku klesl. Komoditní indexy se nyní pohybují dokonce poblíž nejnižších úrovní za posledních patnáct let. V závislosti na druhu komodity mají na cenu vliv i obtížně předvídatelné faktory jako politická situace nebo nepříznivé počasí. Zásadní dopad může mít také technologický průlom v odvětví. Majitel a ředitel obchodníka s cennými papíry Colosseum Štěpán Pírko v této souvislosti zmiňuje jako příklad těžbu ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

HN: Proč komoditní trhy jako celek letos klesají?

Komodity, kterým se letos nejvíce dařilo, jsou spíše okrajovější a mají v indexech menší váhu. Jde zejména o zemědělské plodiny jako oves nebo rýže. Ty sice podražily zhruba o čtvrtinu, jejich přínos ale převážila ropa, která stahuje celý trh s komoditami dolů.

Cena palladia rychle roste díky poptávce autoprůmyslu. Mezi komoditami se naopak nedaří cukru či ropě

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru