Od loňského září v českých školách platí jiná pravidla pro vzdělávání dětí s různými druhy postižení. Jejich cílem bylo dostat k potřebným žákům podporu a snažit se jich v běžných školách vzdělávat co nejvíce. Ani ne po roce platnosti zákona přichází ministerstvo školství s novelou. Měla být jen technická, ale mění pravidla pro zřizování speciálních tříd, snižuje odměny za doučování dětí či omezuje nárok na asistenty. Ostatní ministerstva a zástupci škol i speciálních pedagogů k ní mají zásadní výhrady.

Nejvíce protestuje ministr financí Ivan Pilný (ANO), jenž odmítá celkové výdaje, které za pomoc dětem se znevýhodněním ministerstvo školství vyčíslilo. Ty stouply více než dvojnásobně, a to i přes ministerstvem navržené úpravy. V roce 2017 měla nová inkluze stát miliardu, ale jen od ledna do června přišla už na 1,5 miliardy. Ještě horší je odhad na rok 2018, z původní 1,5 miliardy korun se zvýšil téměř na čtyři miliardy. "Uvedené požadavky překračují možnosti státního rozpočtu," namítá ministerstvo financí a žádá resort školství, aby přehodnotil rozsah podpůrných opatření, jako jsou asistenti, speciální pomůcky či doučování.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.