Ruské námořnictvo nemá za sebou zrovna nejslavnější roky. Nejvíc bylo vidět při operacích vedených u syrského pobřeží, přičemž slovo vidět je nutné brát doslova. Opotřebované stroje letadlové lodi Admirál Kuzněcov vydávaly tolik kouře, že operační svaz byl vidět na desítky mil daleko a čmoudící koráb se stal terčem posměšků. Na nedělní námořní přehlídce konané v Petrohradu bylo ale vše jaksepatří nablýskané. Před Putinem defilovaly i ruské pýchy, raketový křižník s jaderným pohonem (nic podobného žádná z velmocí ve flotile nemá) či v duchu sovětské slabosti pro to největší dimenzovaná jaderná ponorka. Ty však k novým úkolům, mezi něž Putin řadí i boj proti terorismu a pirátství, námořníkům moc nepomohou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru