Ruské námořnictvo nemá za sebou zrovna nejslavnější roky. Nejvíc bylo vidět při operacích vedených u syrského pobřeží, přičemž slovo vidět je nutné brát doslova. Opotřebované stroje letadlové lodi Admirál Kuzněcov vydávaly tolik kouře, že operační svaz byl vidět na desítky mil daleko a čmoudící koráb se stal terčem posměšků. Na nedělní námořní přehlídce konané v Petrohradu bylo ale vše jaksepatří nablýskané. Před Putinem defilovaly i ruské pýchy, raketový křižník s jaderným pohonem (nic podobného žádná z velmocí ve flotile nemá) či v duchu sovětské slabosti pro to největší dimenzovaná jaderná ponorka. Ty však k novým úkolům, mezi něž Putin řadí i boj proti terorismu a pirátství, námořníkům moc nepomohou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru