Severní Korea v sobotu potvrdila, že v pátek odpálila další mezikontinentální balistickou raketu. Označila ji za "tvrdé varování" pro Spojené státy. Test podle Severokorejců prokázal, že v dosahu jejich raket je celé území USA. Americký prezident považuje zkoušku za "bezohlednou a nebezpečnou" akci. Donald Trump prohlásil, že Spojené státy podniknou veškeré kroky k zajištění své bezpečnosti a k ochraně spojenců v regionu.

"Celé americké území je v dosahu našich střel," řekl podle severokorejské agentury KCNA vůdce země Kim Čong-un, který zkušební odpal sledoval. KLDR je nyní podle něho schopna překvapivě udeřit kdykoli a kdekoli.

Podle expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech. Pchjongjang uvedl, že raketa letěla 47 minut a 12 sekund a urazila vzdálenost 998 kilometrů.

Jižní Korea v sobotu v reakci na raketový test oznámila, že obnoví zprovozňování odpalovacích zařízení amerického protiraketového systému THAAD. Peking vzápětí vyjádřil nad tímto rozhodnutím hluboké znepokojení. Čínské ministerstvo zahraničí znovu zopakovalo své tvrzení, že rozmístění systému THAAD bezpečnostní obavy Jižní Koreje nevyřeší a věci pouze zkomplikuje. Čína apeluje na Soul, aby se rozmístění štítu THAAD vzdal.

Úřad jihokorejského prezidenta v sobotu rovněž uvedl, že hodlá se Spojenými státy jednat o zvýšení kapacity svých raketových hlavic, které podle současné dohody nemohou být těžší než 500 kilogramů. Jihokorejská armáda by chtěla tento limit zvýšit na tunu.

Peking v sobotu vyzval Severní Koreu, aby respektovala rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zastavila všechny aktivity, které by mohly zvýšit napětí na Korejském poloostrově.

Nejnovější test v sobotu odsoudilo i české ministerstvo zahraničí, podle něhož byl opakovaným porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN. "Česká republika znovu vyzývá KLDR, aby dodržovala všechny své mezinárodní závazky: zastavila testy balistických raket, opustila svůj jaderný program a všechny další programy zbraní hromadného ničení, jak požaduje RB OSN," uvádí se v prohlášení Černínského paláce.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval Čínu a Rusko k větší snaze o zastavení sílící hrozby, kterou severokorejské rakety představují pro světovou stabilitu. Čína a Rusko mají podle Tillersona za rostoucí hrozbu ze strany KLDR "zvláštní zodpovědnost".

Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území povolila Spojeným státům s ohledem na severokorejské jaderné hrozby mezitím sesazená prezidentka Pak Kun-hje. Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále z řídicích jednotek, radaru a dalších prvků. Dvě odpalovací zařízení byla na jihokorejském území instalována na sklonku dubna krátce před nástupem nově zvoleného liberálního prezidenta Mun Če-ina. Ten pak zprovoznění zbývajících částí kontroverzního amerického protiraketového štítu zmrazil, dokud se nevyhodnotí dopad zařízení na životní prostředí.

Systému THAAD se obávají Čína a Rusko. Nelíbí se jim, že by radary štítu mohly sledovat i jejich vojenské aktivity.

První úspěšnou zkoušku mezikontinentální balistické rakety oznámil Pchjongjang na začátku července.