Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi obvykle není něco, co by dětem s cukrovkou přinášelo potěšení. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z otravné povinnosti udělat zábavu. Ta jim zároveň pomůže vypořádat se s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Glukoměr vyvinutý start-upem X.GLU vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitým doplňkem je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu, včetně jeho polohy.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, když mají provést kontrolní měření. A pokud se skutečně změří, dostanou body.

Ohodnoceny jsou děti rovněž za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo zkonzumované jídlo ovlivňují jeho množství. Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny.

O jejich podobě ale zatím nemají autoři přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukoměr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje student Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," říká o projektu lékař Martin Haluzík, člen České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Sice se nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se měřit mají," dodává.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal také porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli i po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Ale stálo to za to. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukoměr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. X.GLU by mohl být dostupný již v příštím roce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru