Německý soud zrušil omezení, které bránilo vyššímu napojení ruského plynárenského gigantu Gazprom na německý plynovod Opal. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty soudu zveřejněné na internetu. Německý soud rozhodl stejně jako Tribunál, druhý nejvyšší soud EU, v minulém týdnu. Gazprom tak zatím může zvýšit své dodávky plynovodem.

Německo se již loni dohodlo s Gazpromem na podmínkách zvýšení ruského přístupu k plynovodu Opal, kterým proudí plyn z podmořského plynovodu Nord Stream konečným zákazníkům v Německu a České republice. Krátce předtím s větším využitím plynovodu Gazpromem souhlasila i Evropské komise. Toto rozhodnutí však napadly polské státní firmy PGNiG a PNGiG Supply & Trading s tím, že zvýšené využití Opalu Gazpromem ohrožuje dodávky plynu do Polska. Soud proto pozastavil výkon tohoto rozhodnutí, dokud o problému nerozhodne.

Stejně jako Tribunál také vrchní zemský soud v Düsseldorfu uvedl, že neexistují důkazy o vážném ohrožení žalobce, dokud nebude vydáno konečné rozhodnutí v tomto případě, a anuloval pozastavení výkonu rozhodnutí. Konečné rozhodnutí má Tribunál vydat v roce 2019.

"Žalobci konkrétně neprokázali, že jim přidělení kapacit (Gazpromu) způsobí nenapravitelné škody," uvedl německý soud. Podobně se minulý týden vyjádřil i prezident Tribunálu Marc Jaeger.

Evropská komise na konci října zrušila limit, který Gazpromu z antimonopolních důvodů povoloval využívat jen polovinu kapacity plynovodu Opal. Ruská firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu. Možnost většího využití plynovodu Opal odstraňuje klíčovou překážku pro plán Gazpromu na zdvojnásobení kapacity plynovodu Nord Stream přes Baltské moře prostřednictvím projektu Nord Stream 2. Tento plán kritizuje řada východoevropských zemí včetně České republiky.

Komise podmínila svůj souhlas zárukami, že Gazprom bude přepravovat plyn přes ukrajinské území i po roce 2019, kdy mu vyprší dlouhodobý kontrakt s Kyjevem. Moskva přitom dávala najevo, že přes Ukrajinu nadále plyn vyvážet nehodlá.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.