Zvláštní úkaz letošních sněmovních voleb: řada stran jim kráčí vstříc s dlouholetými lídry, kterým klesá či stagnuje voličský potenciál a voliči je mohou brát jako osobnosti za zenitem. Nejnověji se do "nízkoprocentní" společnosti Miroslava Kalouska z TOP 09 či Petra Fialy z ODS zařadil lidovecký předseda Pavel Bělobrádek.

Krach koalice lidovců a Starostů, o níž říkal, že je dovršením vize Josefa Luxe o "třetí síle" v české politice, je jeho jasnou prohrou. Sen o více než desetiprocentním volebním zisku KDU-ČSL se rozplynul. Politologové se však shodují, že o politické přežití se Pavel Bělobrádek obávat nemusí. Zemětřesení by podle nich nastalo, jen kdyby lidovci v říjnových volbách nezískali ani 6,78 procenta hlasů, což je výsledek strany z roku 2013.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Podle politologů bude Bělobrádkovo předsednické křeslo ohroženo, jen když strana ve volbách získá méně hlasů než vloni.
  • O případném nástupnictví by se rozhodovalo mezi staršími politiky kolem Jiřího Čunka a mladšími kolem Mariana Jurečky.
  • Bělobrádkův pokus o rozkročení byl jen jedním z řady neúspěšných.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.