Návrh americké legislativy ohledně sankcí vůči Rusku zveřejněný v pondělí neobsahuje příliš mnoho nového. Ztěžuje sice odstranění dosavadních sankcí a snižuje splatnosti pro financování sankcionovaných ruských bank na čtrnáct dní, ruské ekonomiky se ale nejspíš nijak zvlášť nedotkne.

Díky zvoleným formulacím, kde se to hemží slovy jako "musí", "může", "mohl by ", bude navíc zajisté interpretován různě. Stejně interpretačně náročné je i dnešní zasedání ruské centrální banky (CBR) o měnové politice. Měla by snížit sazby? Určitě. Hlavní důvody jsou tři: domácí inflace zpomalující ke čtyřprocentnímu cíli v červnu dosáhla 4,4 procenta. To je na ruské poměry nízké číslo. Průměr za posledních pět let činí 8,5 procenta. Reálné úrokové míry na úrovni pěti procent jsou pro zemi bojující s recesí příliš vysoké. I globální nálada mezi měnovými tvůrci je spíše holubičí.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru