Pro svět den podepsání příměří, pro severokorejský režim Den vítězství, jeden z těch, kdy se lidé chodí klanět sochám velkých vůdců. Před 64 lety podepsaly jih a sever Koreje dohodu o klidu zbraní.

Dva státy na Korejském poloostrově přitom dnes nevypadají jako různé země, ale spíše jako různé planety. Jižní Korea je čtvrtou nejsilněšjí asijskou ekonomikou a jedenáctou největší ekonomikou na světě. Chrlí automobily, mobilní telefony, pračky, ledničky, lodě a další zboží. Její HDP na hlavu vzrostl ze 67 dolarů v roce 1953 na více než 29 tisíc dolarů v roce 2017 (odhad MMF). Sever se ještě v minulém desetiletí potýkal s hladomory. Statisíce lidí trpí v pracovních táborech. V nejvyšším vedení vládnoucí Korejské strany práce i armády se opakují čistky. Jih zdokonaluje spotřební elektroniku, sever bojové rakety. A oslavuje vítězství.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru