Dlouho se soudilo, že vínu se v Brazílii vzhledem k její poloze blízko rovníku moc nedaří, my se však bavíme o páté největší zemi světa. A tak tu najdeme i hornaté chladnější oblasti na jihu. Poblíž hranic s Argentinou a Uruguayí jsou stovky vinic, mnohé s dlouhou tradicí. Hlavně v regionu Rio Grande do Sul, kde jich je 90 procent. Ale tamní vinaři dávali vždy přednost spíše kvantitě před kvalitou. Produkce špičkových vín, z nichž se sice většina vypije v Brazílii, ale některá už míří také do Evropy a USA, tu nemá zase tak dlouhou historii. Dvacet, maximálně třicet let.

Dobré jméno si už tady udělaly některé sekty, ostatně ne náhodou byl jednou z prvních zahraničních firem, které v největším jihoamerickém státě investovaly, francouzský Moët & Chandon. Ale Brazílie je také země skvělého hovězího a úžasných steaků a k nim se samozřejmě hodí červené. Najde se? V Británii se o to již několik let pokouší obchodní řetězec Marks & Spencer, který brazilská vína do své nabídky pravidelně zařazuje. Jejich sommeliér vybírá vinaře osobně na místě, a to je i případ Gregória Santona. I v pražských obchodech můžete koupit jeho červené Teroldego Intenso 2015.

Teroldego je odrůda pocházející původně z Itálie, z regionu Alto Adige, a je "příbuznou" osvědčené novosvětské odrůdy Syrah. Víno má rubínovou barvu a už při nalévání do sklenice o sobě prozrazuje, že je líné a těžké. Byť má 12,5 procenta alkoholu, což pro červené není zase tak moc. Na nose má mokrou dřevitost, v chuti kompotované švestky a višně s mírným náznakem koňského sedla a tříslovin. Přes to všechno není moc tělnaté. A když ho budete pít chladnější, stane se až plochým. Ale kdo by pil chladné víno z rozpálené Brazílie?

Prodlužte si léto a udělejte si brazilskou noc, nejlépe na grilu i ve skleničkách. A pak třeba i na tanečním parketu. Víno je to solidní, byť cena 349 korun za lahev už obsahuje velkou daň z exotiky. Jednou začas si ji snad můžete dovolit.