Statistika je přesný součet nepřesných čísel, říká zlidovělé moudro, se kterým je těžké polemizovat. Současně je ale jasné, že k lepším datům, než jakými nás zásobuje statistický úřad, se v dané chvíli nedostaneme. Logickým závěrem je statistické údaje nepřeceňovat a snažit se brát s rezervou jak dobré, tak i špatné zprávy. Uměřenost se většinou vyplácí. Tuplem to pak platí pro interpretaci prognóz.

Když jde o ekonomiku, přicházejí poslední roky statistiky ve dvou variantách: dobré a ještě lepší. Po letech "zdvojené" recese je to logické. Některé domácnosti odkládaly nákupy a nyní to dohání, firmy s investicemi také obvykle čekají na lepší časy, ať už oznamované oživením poptávky či výhledem na dotace, celek rámuje dobrá situace na zahraničních trzích. To vše působí i na trh práce tak silně, že z informace "nezaměstnanost je nejnižší v Evropě" je už div ne klišé. Platy rostou, propouštění se nebojí skoro nikdo a to celé opět pohání poptávku. Banky cyklus ještě přiživují vnucováním půjček nalevo napravo, přičemž ty jsou díky (tedy jestli je slovo "díky" ještě namístě) nulovým sazbám docela levné, při zohlednění inflace možná reálně nejlevnější, co kdy byly.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru