Historie má smysl pro ironii. Útok povstalců na kasárny Moncada v Santiagu na Kubě skončil 26. července 1953 fiaskem. Desítky rebelů, včetně vůdce Fidela Castra, šly do vězení. Ale byl to začátek revoluce, která v roce 1959 vyvrcholila pádem režimu generála Batisty. Kuba se sama nazvala "ostrovem svobody". Což je další ironie, Fidel Castro oponenty likvidoval a posílal do vězení. Ze země se navíc na 40 let stalo jedno z bojišť studené války, která se právě tam v roce 1962 bezmála změnila v otevřený konflikt mezi USA a SSSR. Dlouhé stíny tohoto soupeření jsou vidět dodnes. Prezident Barack Obama obnovil diplomatické vztahy s Kubou a otevřel vzájemný obchod. Donald Trump letos dveře zase přivřel. Dokud Kuba nebude skutečně svobodná. A Kubánci v čele se svým prezidentem Raúlem Castrem (na snímku) včera opět oslavili další výročí prvního nepovedeného pokusu o převrat. Již po čtyřiašedesáté.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru