Historie má smysl pro ironii. Útok povstalců na kasárny Moncada v Santiagu na Kubě skončil 26. července 1953 fiaskem. Desítky rebelů, včetně vůdce Fidela Castra, šly do vězení. Ale byl to začátek revoluce, která v roce 1959 vyvrcholila pádem režimu generála Batisty. Kuba se sama nazvala "ostrovem svobody". Což je další ironie, Fidel Castro oponenty likvidoval a posílal do vězení. Ze země se navíc na 40 let stalo jedno z bojišť studené války, která se právě tam v roce 1962 bezmála změnila v otevřený konflikt mezi USA a SSSR. Dlouhé stíny tohoto soupeření jsou vidět dodnes. Prezident Barack Obama obnovil diplomatické vztahy s Kubou a otevřel vzájemný obchod. Donald Trump letos dveře zase přivřel. Dokud Kuba nebude skutečně svobodná. A Kubánci v čele se svým prezidentem Raúlem Castrem (na snímku) včera opět oslavili další výročí prvního nepovedeného pokusu o převrat. Již po čtyřiašedesáté.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru