První zemí světa, která vyzkoušela takzvané kvantitativní uvolňování, tedy nákupy dluhopisů či akciových fondů centrální bankou, bylo Japonsko. Stejný nástroj později využil americký Fed, Evropská centrální banka a ne úplně vzdálenou cestou (nákupem cizí měny) postupovala i ČNB.
Japonskou centrální banku však za její postup před několika dny kritizoval jeden z šéfů japonské burzy Akira Kiyota. Pokřivuje podle něj trh, protože masivní a pravidelné nákupy akciových fondů z něj odstraňují volatilitu. A nízká volatilita, tedy málo vln v cenách, odhání z trhu obchodníky, kteří nemají na čem vydělat. Čísla dávají Kiyotovi za pravdu. Volatilita je nejnižší za posledních 12 let a burza se mnohdy potýká s nízkou aktivitou investorů. Centrální banka Japonska investuje do akciových ETF fondů šest bilionů jenů (1,2 bilionu korun) ročně a drží už 71 procent akcií, které jsou do nich zařazeny.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru