Pekingská vláda včera rozhodla, že se všechny přímo centrální vládou vlastněné státní firmy stanou do konce roku akciovými společnostmi nebo společnostmi s ručením omezeným. Podle čínského kabinetu to má zlepšit jejich řízení. Zároveň má nadále postupovat slučování už i tak obřích firem s miliony zaměstnanců, což z nich podle pekingských představitelů vytvoří "větší a silnější" podniky schopné konkurence na celosvětovém trhu. V posledních letech vzrostlo zadlužení čínských státních podniků tak, že to podle některých odborníků, a dokonce i čínské centrální banky ohrožuje celou čínskou ekonomiku. A právě tato změna má zabránit dalšímu nárůstu jejich zadlužení.

Jde o jednu z největších reforem státního sektoru v Číně vůbec. Zatím není jisté, zda dojde k jejich privatizaci. Podle čínských úřadů je třeba vyhnout se "chybným" označením, jako je "privatizace" nebo "odstátnění", ale může se používat výraz "smíšené vlastnictví".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.