Neměl nejlepší kanon, nechránil ho nejodolnější pancíř a nepoháněl nejsilnější motor. Dokonce i jeho tvary působily lehce ar­chaicky.

Přesto se americký tank Sherman, jehož masová výroba se naplno rozjela před 75 lety, stal jedním z nejdůležitějších obrněnců druhé světové války. Proč? Hlavně proto, že byl k dispozici ve správný čas v ohromných počtech a zároveň i v kvalitě, a tedy i spolehlivosti, kterých zbrojovky dalších válečných mocností nedosahovaly.

Lepší doložení poučky, že masová výroba vyhrává moderní války, těžko najít.

Zrozen z časové nouze

Když se mluví o nejlepších tancích druhé světové války, ty, kteří se zajímají o historii a vojenskou techniku, na jedné straně uchvacují německé kolosy Tiger I a Tiger II s proslulými osmaosmdesátimilimetrovými kanony či o něco lehčí, ale praktičtější Panthery. Na spojenecké straně je pak jednoznačným favoritem legendární sovětský tank T-34, o jehož klíčové roli na východní frontě není pochyb.

Střední tank M4, který Britové pokřtili Sherman po americkém generálovi z války Severu proti Jihu a jméno se mezi Spojenci rychle ujalo, jako by stál mírně stranou. Přitom pod několika spojeneckými vlajkami bojoval na všech frontách druhé světové války, od severní Afriky přes Itálii a bojiště západní Evropy, v tisícových počtech posílil také sovětskou armádu a byl i postrachem Japonců.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru