Kam až sahá právo občanů na svobodu informací, posuzoval minulý týden Ústavní soud. Rozhodl, že se nevztahuje na tuzemský energetický gigant ČEZ. Podle soudců totiž infozákon nemluví jasně a bude nutné ho upravit.

Navzdory tomu, že ve společnosti ČEZ drží většinu akcií stát, nelze jednoznačně říci, že je veřejnou institucí, pro kterou by platila zákonem daná povinnost zveřejňovat informace. Soudci vyhověli ústavní stížnosti ČEZ s odůvodněním, že smyslem jeho existence je především vydělávat peníze svým akcionářům. Odkrytí interních dat by podle nich mohlo ohrozit obchodní zájmy společnosti a dostat do výhody její konkurenci.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.