Litevský rodák Julian Rachlin už dávno není jen houslistou: výtečně hraje na violu, učí hudbu, pořádá koncerty a čím dál častěji diriguje. Právě jako dirigent bude v pátek debutovat na festivalu v Českém Krumlově.

Před deseti lety se taktovky prvně chopil pro zpestření. Dnes má dvaačtyřicetiletý Rachlin v diáři polovinu angažmá jako dirigent. "Vůbec jsem to tak nezamýšlel," říká v rozhovoru pro HN. "Jako hudebník se ale neustále snažím vyvíjet a dirigování mě inspiruje. Díky němu jsem objevil spoustu skladeb a naučil jsem se přemýšlet jinak o těch, které hraji na housle," popisuje.

Rachlin se narodil v litevském hlavním městě Vilniusu, už v mládí se ale s rodinou přestěhoval do Vídně, kde dospíval, studoval a dodnes tam bydlí − mimochodem nedaleko od českého hornisty Radka Baboráka.

Poprvé na sebe Rachlin upozornil roku 1988, když získal cenu v soutěži pro mladé hudebníky Eurovision. Krátce nato se stal nejmladším sólistou, jenž kdy vystoupil s Vídeňskou filharmonií. Trpělivě rozvíjel sólovou dráhu houslisty i violisty, a když se rozhodl zkusit štěstí s taktovkou, zeptal se renomovaného litevského dirigenta Marisse Jansonse, ke komu by měl jít studovat. "Běž za matkou," odvětil Jansons.

Dávalo to smysl: Rachlinova matka Sophie absolvovala Petrohradskou konzervatoř, kde studovala s Jansonsem i dirigenty Valerijem Gergijevem či Semjonem Byčkovem. Rachlin sice k matce jako žák chodit nechtěl, po první hodině ale změnil názor.

"Začala mě učit každým dnem a učí mě dodnes. Hodně mi také pomáhají přátelé jako Mariss, Riccardo Muti nebo Leonard Slatkin. Opoznámkují videa z mých vystoupení, rozebírají se mnou partitury," odkazuje Rachlin na další světově proslulé hudebníky.

O své dirigentské dráze mluví skromně, připravit se na skladbu mu prý stále trvá dlouho. Orchestry však o Rachlina mají zájem: nyní je hostujícím dirigentem britského komorního tělesa Royal Northern Sinfonia, s nímž minulý měsíc absolvoval turné po Jižní Americe. Na podzim nastoupí na tutéž pozici u orchestru finského města Turku.

Do Českého Krumlova na páteční koncert přiváží zvláštního hosta: kanadskou houslistku, violistku a svoji snoubenku Sarah McElravyovou. "Obyčejně svůj soukromý a profesní život odděluji, ale Sarah je opravdu výjimečná muzikantka," tvrdí Julian Rachlin.

Společně vystupují často a díky své všestrannosti nabízejí pořadatelům pozoruhodně pestré programy. Pro vystoupení s Jihočeskou filharmonií vybrali Mozartovu Koncertantní symfonii, v níž Rachlin bude hrát na housle a McElravyová na violu. Následně se Rachlin ujme taktovky a uvede Mozartovu takzvanou Haffnerovu symfonii. Na závěr bude dirigentem a zároveň sólistou Beethovenova Houslového koncertu D dur.

Kdo by chtěl Rachlina v Českém Krumlově spatřit mimo jeviště, největší šanci bude mít na kurtu − Rachlin i McElravyová zbožňují tenis. Třeba tento měsíc po příletu do Londýna řekli taxikáři, aby je z letiště odvezl rovnou na turnaj do Wimbledonu.

"Tenisem žijeme. Většina lidí na dovolených chodí po městě nebo navštěvuje památky a tenis hrají doma. My ale trávíme třeba 300 dnů z roku na cestách. Být na turné je pro nás vlastně být doma," dodává Julian Rachlin.

Související