Tuzemské ekonomice se daří. Silný hospodářský růst v letošním 1. čtvrtletí a skvělá květnová data za průmysl či maloobchod jsou orámovány příznivou revizí starších údajů o HDP. Růst za rok 2015 podle zpřesněných statistických údajů dosáhl 5,4 procenta, zatímco původní odhady uváděly "jen" 4,6 procenta.

ekonomika eu potáhne český export. Kvůli nedostatku lidí nestíháme plnit poptávku, stěžují si vývozci

Ekonomika se zjevně nachází nad svým potenciálem, což na trhu práce vede k nedostatku zaměstnanců, a vzniká tak barié­ra pro další expanzi firem. Růst mezd zrychluje a jádrová inflace je historicky nejvýš.

Česká národní banka jasně avizuje, že cenové tlaky povedou ke zvýšení jejích úrokových sazeb, a zároveň činí kroky ke snížení čerpání hypoték s cílem tlumit související finanční rizika, což se v předvečer voleb nezamlouvá politikům. Tato úvaha upomíná na Keynesovy Ekonomické důsledky míru, kde autor kritizoval reparace uložené Německu po první světové válce a rizika s nimi spojená.

My jsme samozřejmě zcela jinde, paralela se ale nabízí v tom, že jak mír a jeho udržení, tak konjunktura a s ní spojené dopady na ekonomiku si žádají své. Konjunktura nikdy netrvá věčně a každá mince má navíc dvě strany. Platí to i o dopadech růstu na finanční trhy. Celkem zákonitě tak nyní zažíváme přehřívání ekonomiky, tlak na zvyšování úroků i na posilování měny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru