Zakázka na stavbu vodních elektráren za 11,5 miliardy korun je pro Kyrgyzstán strategická. Nervozitu u tamních politiků proto vzbuzují informace o české firmě Liglass Trading CZ, která tendr vyhrála. Firma sídlí ve zchátralém objektu a uváděla falešné reference na české státní podniky a instituce. Také dosud nevysvětlila, z čeho chce projekt financovat.

Shrnutí: Proč Hrad doporučil Kyrgyzstánu neznámou firmu Liglass a proč společnost budí pochybnosti?

Důležitou postavou v Liglass Trading CZ je manažer projektu Jiří Vojtěchovský.

Jak zjistily HN, Vojtěchovský pracuje v Kyrgyzstánu už roky jako důležitá spojka pro české společnosti.

Loni například pomáhal brněnské firmě Geen General Energy Aleše Mokrého jednat zhruba o dvoumiliardové investici na výstavbu čtyř menších vodních elektráren.

Smlouvu se však uzavřít nepodařilo. Přesto si Mokrý služby Vojtěchovského chválí.

"Je to solidní člověk s dobrými vazbami a skutečně lobbing umí. Nemyslím si, že za ním někdo stojí," řekl podnikatel Mokrý, který je s Vojtěchovským v Kyrgyzstánu v kontaktu už od roku 2014.

Vojtěchovský působí v Česku také v poradenské firmě Portcomm, jež radí i v otázkách zahraničního obchodu.

A to i se zeměmi bývalého Sovětského svazu, jako jsou Turkmenistán či Arménie.

Přestože Portcomm uvádí, že umí sjednávat dohody s Českou exportní bankou (ČEB), HN zjistily z několika důvěryhodných zdrojů, že Vojtěchovského v ČEB téměř neznají.

Neznámá firma tlačená státem

Bez historie

◼ Společnost Liglass Trading CZ je v oboru neznámá.

Přesto uspěla v Kyrgyzstánu ve výběrovém řízení na výstavbu kaskády vodních elektráren zhruba za 11,5 miliardy korun.

◼ Smlouvu 10. července podepsal majitel společnosti Michael Smelík před zraky kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva.

◼ Pochybnosti o firmě mimo jiné vyvolalo to, že má sídlo v chátrajícím objektu u Železného Brodu. A na svém webu uvedla nepravdivá partnerství se státními firmami. Povodí Vltavy se od společnosti v prohlášení distancovalo.

Doporučení

◼ Historie ani projekty firmy Liglass Trading CZ se nedají z otevřených zdrojů dohledat.

Přesto se za ni zaručil kancléř Vratislav Mynář a také náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

◼ Prezident Miloš Zeman v pondělí pro Radiožurnál potvrdil, že se za firmu přimlouval na Expu
v Astaně.

Společnost mu mělo doporučit ministerstvo průmyslu a obchodu.

V jejím sídle se měl objevit dvakrát. Z toho ani jednou neřešil projekt v Kyrgyzstánu.

Manažer minulý týden nebral telefony, neboť v Asii plnil podmínky investice pro Liglass Trading CZ. A nyní už s médii nechce mluvit vůbec.

"Omlouvám se, obraťte se na majitele společnosti pana Michaela Smelíka," sdělil pouze Vojtěchovský a zavěsil.

V Kyrgyzstánu panují obavy, že by za společností Liglass Trading CZ mohla stát Moskva. Podle novinářky Elnury Alkanovové se Rusko snaží zabránit příchodu jiných investorů.

Je také možné, že se přes tento obchod snaží Moskva podpořit některého z kandidátů na funkci kyrgyzského prezidenta, jenž se bude volit v říjnu.

Majitel Liglass Trading CZ Michael Smelík však jakékoliv spojení své firmy s Ruskem odmítá.

"Naši partneři nejsou z Ruska ani Číny. Jsou z Evropy, USA a Asie," uvedl před časem pro HN.

Projekt v Kyrgyzstánu se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč).

Prezident Kyrgyzstánu Almazbek Atambajev se i po kritice za firmu Liglass Trading CZ postavil a kauze v pondělí věnoval tiskovou konferenci. Dohodu, kterou s Liglassem podepsala kyrgyzská vláda 10. července, by 4. srpna měla schválit valná hromada kyrgyzského Energoholdingu.

Liglass Trading CZ pak bude mít měsíc na zaplacení 37 milionů dolarů ruské firmě RusHydro, což je jedna z podmínek tendru. Kyrgyzstán počká, zda tak česká firma učiní. "Pokud ne, budeme hledat jiného investora," řekl prezident.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru