Smír mezi Katarem a Saúdskou Arábií byl jedním z cílů včera ukončené cesty tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po Perském zálivu. Erdogan vidí v Turecku velmoc, téměř obnovenou osmanskou říši, která vyřeší spory na svém bývalém území i v jeho okolí. V Kataru ho vřele uvítal tamní emír as-Sání (s Erdoganem na snímku). Ne ale jako nestranného zprostředkovatele, nýbrž jako spojence. Saúdové totiž vytýkají Kataru podporu terorismu, například Muslimského bratrstva (jeho představitele hostí i Turecko), a také tureckou vojenskou základnu. Ze Saúdské Arábie, kde byl v neděli, Erdogan nepřivezl žádné nové návrhy. Saúdové se cítí dost bohatí a mocní, aby si nemuseli Erdogana všímat. O novou osmanskou říši nestojí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru