Smír mezi Katarem a Saúdskou Arábií byl jedním z cílů včera ukončené cesty tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po Perském zálivu. Erdogan vidí v Turecku velmoc, téměř obnovenou osmanskou říši, která vyřeší spory na svém bývalém území i v jeho okolí. V Kataru ho vřele uvítal tamní emír as-Sání (s Erdoganem na snímku). Ne ale jako nestranného zprostředkovatele, nýbrž jako spojence. Saúdové totiž vytýkají Kataru podporu terorismu, například Muslimského bratrstva (jeho představitele hostí i Turecko), a také tureckou vojenskou základnu. Ze Saúdské Arábie, kde byl v neděli, Erdogan nepřivezl žádné nové návrhy. Saúdové se cítí dost bohatí a mocní, aby si nemuseli Erdogana všímat. O novou osmanskou říši nestojí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru