Prezident Andrzej Duda překvapil. Od svého zvolení do úřadu před dvěma lety sice vykazoval trvalou loajalitu ke straně Právo a spravedlnost, která jej postavila jako svého kandidáta, nyní však vetoval dva zásadní zákony schválené parlamentem.

Polský prezident Duda vetuje zákony vlastní strany. Její politiku ale neopouští

Jimi chce tato strana prosazovat převrat v soudnictví, který by de facto vymazal oddělení justice od moci výkonné a narušila by se tak rovnováha, která patří k základům demokracie. Ta velice zkřehla od druhého nástupu k moci strany Právo a spravedlnost před dvěma lety, kdy získala většinu zvláště kvůli propadu nemalé části hlasů levicových voličů.

Podle předsedy strany Jaroslawa Kaczynského většina v parlamentu dává vládě jeho strany mandát prosazovat dalekosáhlé změny. Takový politický postup nutně vede ke střetům. Proto se v Polsku protestovalo, když si nová vláda obratem podřídila média veřejné služby, proto vyšli lidé do ulic i loni na podzim, když stejná vláda navrhla, aby ženám bylo prakticky znemožněno rozhodnout se pro potrat.

V prvním případě odpor vyšuměl, ve druhém však vláda couvla před silou a šíří odporu a vzala novelu zpět. Nyní prezident nemohl přehlížet, že proti vládním návrhům se podle průzkumů vyslovilo na 70 procent voličů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proti Kaczynského politice, která pod štítem ochrany národních zájmů a boje proti komunistům ustupuje od demokratických principů, se postavil i prezident Duda.
  • Reforma justice narušuje rovnováhu a dělbu moci, protože moc zákonodárnou, výkonnou i soudní podřizuje aktuální většině.
  • Tisícové demonstrace v desítkách měst ukázaly, jak důležitá je odolná občanská společnost a jak významná jsou nezávislá média.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru