Za stovky milionů korun je na prodej česká firma U&Sluno, která dodává obchodním řetězcům systémy, jež pomáhají řídit jejich sklady či zboží v prodejnách. Firma se sídlem v Ostravě dodává software například Aholdu, Tesku, Stocku či Datartu. Společnost patří Martě Novákové, která je také prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentkou Hospodářské komory.

Firmu, která loni utržila téměř 200 milionů korun a jejíž provozní zisk překročil 20 milionů korun, chce majitelka prodat proto, že ji nemá komu předat. "Mám už nějaký věk a mé děti firmu nechtějí. Dříve či později to budu muset řešit," uvádí dvaašedesátiletá Nováková.

Mimo působení ve Svazu obchodu a Hospodářské komoře je majitelka U&Sluno také investorkou. Zúčastnila se několika sérií televizní soutěže Den D, kde radila začínajícím podnikatelům a do několika projektů investovala. Loni vyhrála Ocenění českých podnikatelek v kategorii velkých společností, letos získala od Svazu průmyslu a dopravy ocenění Manažer roku.

U&Sluno založil ještě jako Sluno Corporation manžel Novákové se společníkem, v roce 1991 se k nim přidala i Nováková. Na trh společnost prorazila díky americkému softwaru, který do té doby nikdo jiný v Česku nevyužíval. Ten firmě pomohl získat jako klienta i americký řetězec K-Mart, který v devadesátých letech koupil obchodní domy Prior a potřeboval pomoci s IT. Společnost v začátcích přežila pád banky, kam si ukládala peníze ze zakázek, i povodně v roce 1997, které zatopily její nové sídlo. Nakonec firmu Nováková sama ovládla a společníky vyplatila.

Systémy, které U&Sluno dodává, pomáhají řetězcům s digitalizací skladů, prodejen i s logistikou či distribucí. Jednou z jejich technologií je například hlasové ovládání skladu, které se využívá při přijímání zboží nebo jeho vychystávání. Kromě toho nabízí také software pro řízení zásobování nebo předpovídání prodejů. Podle toho pak obchodníci naskladňují zboží do regálů v prodejnách. Firma působí také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a na Ukrajině.

Při hledání možného investora pro svou společnost se Nováková spojila s poradenskou společností E&Y. "Dohodli jsme se, že mi pomohou firmu ocenit, a pokud by měli potenciálního investora, tak bychom se o prodeji začali bavit," líčí Nováková. Podle ní se U&Sluno ocenilo na částku v řádu stovek milionů korun.

Na prodej nechce současná majitelka nijak tlačit. Je jí jedno, zda firmu koupí tuzemský, či zahraniční investor. "Důležitější pro mě je, zda firma bude mít zajištěný další rozvoj a budoucnost, tedy že to nekoupí někdo, kdo by chtěl změnit náš byznys nebo by chtěl firmu zavřít," uvádí. Zatím podle ní žádný kupec není, ale připouští také možnost, že k prodeji nakonec nedojde a dohodne se na předání firmy s jejím současným managementem.

S přispěním Milana Mikulky

Související