Evropská komise potvrdila v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, že souhlasí s úpravami služebního zákona. Podle premiéra tak nic nebrání čerpání peněz z Evropských fondů. Operační programy, které zatím Česká republika jako jedna z mála zemí EU nemá odsouhlasené komisí, i díky tomu snad konečně projdou podpisem komise do poloviny tohoto roku. A první výzvy k operačním programům by mohly být vyhlášeny v nejbližších týdnech.

Jenže souhlas komise, a dokonce ani předpokládané "rychlé" vypisování výzev neříkají fakticky nic o tom, kdy se evropské peníze dostanou k těm, kteří je potřebují. Výzva je vlastně upřesnění podmínek, co chce které ministerstvo podporovat, za jakých podmínek a jaký typ žadatelů se může přihlásit. Součástí výzvy je ovšem i datum podání žádosti: a jestliže výzvy mají být známé v průběhu několika týdnů až měsíců, příjem žádostí bude mít další zpoždění. Ve skutečnosti o termínech nechce mluvit v současné chvíli nikdo. Navíc posuzování žádostí trvá dalších zhruba tři až šest měsíců. Fakticky se tak peníze dostanou k prvním potenciálním příjemcům nejdřív v polovině příštího roku, dva a půl roku poté, co začalo nové programové schéma evropských fondů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru