V severošvýcarském městě Schaffhausen v pondělí útočník vyzbrojený motorovou pilou zranil pět lidí, dva z nich jsou ve vážném stavu. Informovala o tom agentura Reuters. Policie uvedla, že případ nesouvisí s terorismem, ale zřejmě se sporem se zdravotní pojišťovnou, kde se útok stal. Pachatel je stále na útěku a do pátrání se zapojilo i Německo, neboť není vyloučeno, že se útočník pokusí ze Švýcarska uprchnout.

"Policie vychází z toho, že pachatel je ve městě nebo v jeho okolí," řekla policejní mluvčí Cindy Beerová. Později na odpolední tiskové konferenci policie sdělila, že v tuto chvíli neví, kde by pachatel mohl být.

Policie zveřejnila fotografii předpokládaného pachatele, kterým je 51letý Franz Wrousis. V dřívějším popisu oznámila, že je to muž s vyholenou hlavou zanedbaného zevnějšku, což v popisku k fotografiím připomněla.

"Pozor, podezřelý je nebezpečný," uvedla policie v komuniké s tím, že zřejmě odjel bílým užitkovým vozem Volkswagen Caddy s registračními značkami kantonu Graubünden. Policie podle portálu Blick auto již patrně nalezla, kde se tak stalo, ale není známo.

Útok se stal dopoledne v pobočce zdravotní pojišťovny CSS.

"Do nemocnice museli být převezeni dva naši zaměstnanci," uvedla mluvčí pojišťovny Christina Wettsteinová s tím, že oba se na klinice podrobili operaci. Wettsteinová také řekla, že o dalších třech zraněných společnost nic neví, nevyloučila ale, že to mohli být zákazníci.

O Wrousisovi policie uvedla, že ho okolí považovalo za podivína, neboť žil samotářsky v lesích. V minulosti měl dvakrát spor s policií kvůli přestupkům proti zákonu o zbraních.

Bezpečnostní jednotky na několik hodin uzavřely historické centrum Schaffhausenu, úřady nařídily také evakuaci všech podniků a obchodů v okolí a své domovy museli opustit i místní obyvatelé. Střed města je nyní podle Blicku opět volně přístupný, v ulicích ale hlídkují policisté ozbrojení automatickými zbraněmi.

Porýnský Schaffhausen je hlavní město stejnojmenného severošvýcarského kantonu, město hraničí s německou enklávou Büsingen am Hochrhein.

Související