Úřad vlády představil analýzu důchodového systému. Ze zveřejněných informací vyplývá hlavní sdělení analýzy: současný důchodový systém je udržitelný. Jinými slovy Úřad vlády říká: "Pacient nemusí zemřít." Ale přidává, že bude potřeba více peněz na péči. To však říká velmi málo. Podstatné přece je, jakou životosprávu musí pacient dodržovat, aby nezemřel, a jak by měl životosprávu změnit, aby se těšil lepšímu zdraví. Cílem totiž není držet pacienta na přístrojích, ale umožnit mu plnohodnotný život.

Důchodový systém je udržitelný, stárnoucí populace ho nerozvrátí, tvrdí Sobotkův hlavní poradce Špidla

Drtivá většina důchodců je odkázána na jediný zdroj příjmu − státní starobní důchod. Například nedávné snížení valorizace důchodů tak plně dopadá na životní úroveň důchodců. Důvodů nedostatečných soukromých úspor na stáří je několik: důvěra občanů ve stabilní podmínky spoření je kvůli chybějící dlouhodobé státní koncepci nízká, nedostatečná informovanost o výši budoucích starobních důchodů způsobuje, že Češi netuší, kolik by měli spořit, vysoké zdanění práce hlavně u nízkopříjmových jednotlivců výraznější spoření na důchod znemožňuje. Stát tak naučil Čechy spořit jen tolik, aby dostali nejvyšší státní podporu, ne aby úspory v budoucnu plnohodnotně doplňovaly jejich státní důchod.

V současnosti samotný státní starobní důchod účinně ochraňuje důchodce před chudobou. V budoucnu však podle prognóz MPSV pod hranici chudoby klesne výrazně více důchodců, zejména vdov a dnešních živnostníků. Obzvláště u živnostníků stát žádné účinné kroky zatím nepodnikl. A čím později je učiní, tím budou dražší. Pro živnostníky i stát. Živnostníci budou mít nižší důchody a stát bude vyplácet vyšší výdaje na sociální dávky, které bude živnostníkům s nízkým důchodem platit.

Český důchodový systém tedy patrně nebude tak účinně jako dosud ochraňovat před pádem pod hranici chudoby. To je přitom hlavní důvod jeho současné nízké zásluhovosti. Pro představu, zatímco senior s čistým příjmem 13 tisíc bude v důchodu pobírat 85 procent předchozích čistých příjmů, ten se 45 tisíci bude mít nárok pouze na 41 procent. To má výrazný vliv na jeho životní úroveň ve stáří i na ochotu odvádět pojistné.

Chcete-li ale některé skupině důchodců přidat, musíte na to odněkud vzít. Vládní analýza navrhuje zvýšit příjmy důchodového systému, ale jaké budou jejich zdroje? Zvýší vláda již tak vysoké pojistné? Dlouhodobé zvyšování důchodového věku odmítla, i když je to při stárnutí populace přirozený nástroj pro udržení rovnováhy mezi příjmy a výdaji systému. Nebo vláda zvýší jiné daně? Bude dávat méně na výstavbu dálnic, podporu rodin nebo školství? Pro představu, od roku 2010 byly výdaje na důchody o 260 miliard vyšší než příjmy.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru