Nikdy nebyl prezidentem ani ministrem zahraničí, přesto je jeho jméno v Česku známé jako málokteré z řad amerických politiků. Sluší se proto o něm napsat ve chvíli, kdy oznámil, že trpí velice agresivní formou rakoviny mozku.

Americký senátor McCain má zhoubný nádor mozku. Rakovina neví, proti komu stojí, povzbudil ho Obama

Senátor John McCain se bude muset na nějakou dobu odmlčet, což je rána zejména pro republikány, kteří se ocitli tváří v tvář své historicky snad největší ostudě v podobě nepředvídatelného a vulgárního prezidenta Donalda Trumpa. McCain je hlasem rozumu vzácně respektovaným napříč jinak těžce rozbratřeným americkým politickým spektrem. Jeho straně, která je bez velkého přehánění vlajkonošem konzervatismu na naší planetě, bude tento výrazný muž chybět − a to zejména pokud se republikáni budou snažit uchovat si tohle renomé a nesklouznout definitivně do bahna populistického, izolacionistického nihilismu.

S McCainovým jménem je spojen moment, kdy se představa o Trumpově nástupu do Bílého domu stala ze směšné fantasmagorie vlastně čímsi morbidně reálným. Jsou to dva roky, co newyorský magnát zavítal do státu Iowa, kde pak byly o půl roku později zahájeny stranické primárky, a na McCainovu adresu prohlásil: "On není žádným válečným hrdinou." A dodal: "Je válečným hrdinou jen proto, že upadl do zajetí. Ale já mám rád lidi, kteří se nenechají zajmout, chápete?"