Nikdy nebyl prezidentem ani ministrem zahraničí, přesto je jeho jméno v Česku známé jako málokteré z řad amerických politiků. Sluší se proto o něm napsat ve chvíli, kdy oznámil, že trpí velice agresivní formou rakoviny mozku.

Americký senátor McCain má zhoubný nádor mozku. Rakovina neví, proti komu stojí, povzbudil ho Obama

Senátor John McCain se bude muset na nějakou dobu odmlčet, což je rána zejména pro republikány, kteří se ocitli tváří v tvář své historicky snad největší ostudě v podobě nepředvídatelného a vulgárního prezidenta Donalda Trumpa. McCain je hlasem rozumu vzácně respektovaným napříč jinak těžce rozbratřeným americkým politickým spektrem. Jeho straně, která je bez velkého přehánění vlajkonošem konzervatismu na naší planetě, bude tento výrazný muž chybět − a to zejména pokud se republikáni budou snažit uchovat si tohle renomé a nesklouznout definitivně do bahna populistického, izolacionistického nihilismu.

S McCainovým jménem je spojen moment, kdy se představa o Trumpově nástupu do Bílého domu stala ze směšné fantasmagorie vlastně čímsi morbidně reálným. Jsou to dva roky, co newyorský magnát zavítal do státu Iowa, kde pak byly o půl roku později zahájeny stranické primárky, a na McCainovu adresu prohlásil: "On není žádným válečným hrdinou." A dodal: "Je válečným hrdinou jen proto, že upadl do zajetí. Ale já mám rád lidi, kteří se nenechají zajmout, chápete?"

V článku se dále dozvíte

  • Trumpův republikánský vyzyvatel John McCain oznámil, že trpí zhoubným nádorem mozku.
  • Musel vzdát svoje aktivity v Senátu, kde vystupoval jako Trumpův kritik.
  • Bez něho budou mít republikáni těžkou práci, aby dokázali, že jsou stále slušnou konzervativní stranou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru